EN

BAFTA Film Award (2011)

Ceremony: BAFTA Film Award
Organization: BAFTA Awards
Official Website: http://www.bafta.org/

BAFTA Awards

Best Film
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Iain Canning
Emile Sherman
Gareth Unwin
Winner
Black Swan_peliplat
Black Swan
Mike Medavoy
Brian Oliver
Scott Franklin
Nominated
The Social Network_peliplat
The Social Network
Scott Rudin
Dana Brunetti
Michael De Luca
Ceán Chaffin
Nominated
True Grit_peliplat
True Grit
Ethan Coen
Joel Coen
Scott Rudin
Nominated
Inception_peliplat
Inception
Christopher Nolan
Emma Thomas
Nominated
Best Screenplay (Original)
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
David Seidler
Winner
Inception_peliplat
Inception
Christopher Nolan
Nominated
The Fighter_peliplat
The Fighter
Scott Silver
Paul Tamasy
Eric Johnson
Nominated
The Kids Are All Right_peliplat
The Kids Are All Right
Lisa Cholodenko
Stuart Blumberg
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Mark Heyman
Andres Heinz
John J. McLaughlin
Nominated
Best Screenplay (Adapted)
The Social Network_peliplat
The Social Network
Aaron Sorkin
Winner
The Girl with the Dragon Tattoo_peliplat
The Girl with the Dragon Tattoo
Rasmus Heisterberg
Nikolaj Arcel
Nominated
True Grit_peliplat
True Grit
Joel Coen
Ethan Coen
Nominated
127 Hours_peliplat
127 Hours
Danny Boyle
Simon Beaufoy
Nominated
Toy Story 3_peliplat
Toy Story 3
Michael Arndt
Nominated
Best Cinematography
True Grit_peliplat
True Grit
Roger Deakins
Winner
Inception_peliplat
Inception
Wally Pfister
Nominated
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Danny Cohen
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Matthew Libatique
Nominated
127 Hours_peliplat
127 Hours
Anthony Dod Mantle
Enrique Chediak
Nominated
Best Editing
The Social Network_peliplat
The Social Network
Angus Wall
Kirk Baxter
Winner
Black Swan_peliplat
Black Swan
Andrew Weisblum
Nominated
Inception_peliplat
Inception
Lee Smith
Nominated
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Tariq Anwar
Nominated
127 Hours_peliplat
127 Hours
Jon Harris
Nominated
Best Sound
Inception_peliplat
Inception
Richard King
Lora Hirschberg
Gary A. Rizzo
Ed Novick
Winner
True Grit_peliplat
True Grit
Skip Lievsay
Craig Berkey
Greg Orloff
Peter F. Kurland
Douglas Axtell
Nominated
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Lee Walpole
Paul Hamblin
Martin Jensen
John Midgley
Nominated
127 Hours_peliplat
127 Hours
Glenn Freemantle
Ian Tapp
Richard Pryke
Steven C. Laneri
Douglas Cameron
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Craig Henighan
Ken Ishii
Dominick Tavella
Nominated
Best Film not in the English Language
The Girl with the Dragon Tattoo_peliplat
The Girl with the Dragon Tattoo
Søren Stærmose
Niels Arden Oplev
Winner
Of Gods and Men_peliplat
Of Gods and Men
Etienne Comar
Pascal Caucheteux
Xavier Beauvois
Nominated
Biutiful_peliplat
Biutiful
Alejandro G. Iñárritu
Jon Kilik
Fernando Bovaira
Nominated
I Am Love_peliplat
I Am Love
Luca Guadagnino
Francesco Melzi d'Eril
Marco Morabito
Massimiliano Violante
Nominated
The Secret in Their Eyes_peliplat
The Secret in Their Eyes
Mariela Besuievsky
Juan José Campanella
Nominated
Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
Four Lions_peliplat
Four Lions
Christopher Morris
Winner
Exit Through the Gift Shop_peliplat
Exit Through the Gift Shop
Banksy
Jaimie D'Cruz
Nominated
Monsters_peliplat
Monsters
Gareth Edwards
Nominated
The Arbor_peliplat
The Arbor
Clio Barnard
Tracy O'Riordan
Nominated
Skeletons_peliplat
Skeletons
Nick Whitfield
Nominated
Best Short Animation
The Eagleman Stag_peliplat
The Eagleman Stag
Winner
Matter Fisher_peliplat
Matter Fisher
David Prosser
Nominated
Best Short Film
Until the River Runs Red_peliplat
Until the River Runs Red
Paul Wright
Poss Kondeatis
Winner
Connect_peliplat
Connect
Samuel Abrahams
Beau Gordon
Nominated
Lin_peliplat
Lin
Piers Thompson
Nominated
Rite_peliplat
Rite
Nominated
Turning_peliplat
Turning
Nominated
Best Special Visual Effects
Inception_peliplat
Inception
Paul J. Franklin
Chris Corbould
Pete Bebb
Andrew Lockley
Winner
Toy Story 3_peliplat
Toy Story 3
Guido Quaroni
Michael Fong
David Ryu
Nominated
Alice in Wonderland_peliplat
Alice in Wonderland
Ken Ralston
Carey Villegas
David Schaub
Sean Phillips
Nominated
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1_peliplat
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Nicolas Aithadi
Tim Burke
Christian Manz
John Richardson
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Dan Schrecker
Brad Kalinoski
Henrik Fett
Nominated
Best Animated Film
Toy Story 3_peliplat
Toy Story 3
Lee Unkrich
Winner
Despicable Me_peliplat
Despicable Me
Nominated
How to Train Your Dragon_peliplat
How to Train Your Dragon
Nominated
Best Costume Design
Alice in Wonderland_peliplat
Alice in Wonderland
Colleen Atwood
Winner
True Grit_peliplat
True Grit
Mary Zophres
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Amy Westcott
Nominated
Made in Dagenham_peliplat
Made in Dagenham
Louise Stjernsward
Nominated
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Jenny Beavan
Nominated
Best Leading Actor
Colin Firth_peliplat
Colin Firth
The King's Speech
Winner
James Franco_peliplat
James Franco
127 Hours
Nominated
Jesse Eisenberg_peliplat
Jesse Eisenberg
The Social Network
Nominated
Jeff Bridges_peliplat
Jeff Bridges
True Grit
Nominated
Javier Bardem_peliplat
Javier Bardem
Biutiful
Nominated
Best Leading Actress
Natalie Portman_peliplat
Natalie Portman
Black Swan
Winner
Noomi Rapace_peliplat
Noomi Rapace
The Girl with the Dragon Tattoo
Nominated
Hailee Steinfeld_peliplat
Hailee Steinfeld
True Grit
Nominated
Julianne Moore_peliplat
Julianne Moore
The Kids Are All Right
Nominated
Annette Bening_peliplat
Annette Bening
The Kids Are All Right
Nominated
Best Make Up & Hair
Alice in Wonderland_peliplat
Alice in Wonderland
Valli O'Reilly
Paul Gooch
Winner
Made in Dagenham_peliplat
Made in Dagenham
Elizabeth Yianni-Georgiou
Nominated
The King's Speech_peliplat
The King's Speech
Frances Hannon
Nominated
Black Swan_peliplat
Black Swan
Judy Chin
Geordie Sheffer
Nominated
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1_peliplat