EN

Primetime Emmy (2021)

Ceremony: Primetime Emmy
Organization: Primetime Emmy Awards
Official Website: http://www.emmys.tv/

Primetime Emmy Awards

Outstanding Drama Series
The Crown_peliplat
The Crown
Peter Morgan
Suzanne Mackie
Stephen Daldry
Andy Harries
Benjamin Caron
Matthew Byam Shaw
Robert Fox
Michael Casey
Andy Stebbing
Martin Harrison
Oona O'Beirn
Winner
This Is Us_peliplat
This Is Us
John Requa
Glenn Ficarra
Charlie Gogolak
Ken Olin
Isaac Aptaker
Elizabeth Berger
Dan Fogelman
Jess Rosenthal
Kay Oyegun
Casey Johnson
David Windsor
Vera Herbert
Julia Brownell
Kevin Falls
K.J. Steinberg
Steve Beers
Elan Mastai
Nick Pavonetti
Cathy Mickel Gibson
Nominated
Bridgerton_peliplat
Bridgerton
Chris Van Dusen
Shonda Rhimes
Betsy Beers
Scott Collins
Alison Eakle
Sara Fischer
Julia Quinn
Leila Cohan-Miccio
Jonathan Igla
Janet Lin
Holden Chang
Sarah Dollard
Sarada McDermott
Nominated
Lovecraft Country_peliplat
Lovecraft Country
Misha Green
J.J. Abrams
Jordan Peele
Bill Carraro
Yann Demange
Ben Stephenson
Rachel Rusch
Jonathan I. Kidd
Sonya Winton
Dana Robin
Nominated
The Mandalorian_peliplat
The Mandalorian
Jon Favreau
Dave Filoni
Kathleen Kennedy
Colin Wilson
Karen Gilchrist
Carrie Beck
John Bartnicki
Nominated
The Boys_peliplat
The Boys
Eric Kripke
Seth Rogen
Evan Goldberg
James Weaver
Neal H. Moritz
Pavun Shetty
Craig Rosenberg
Philip Sgriccia
Rebecca Sonnenshine
Ken F. Levin
Jason Netter
Garth Ennis
Darick Robertson
Michael Saltzman
Michaela Starr
Gabriel Garcia
Hartley Gorenstein
Nominated
The Handmaid's Tale_peliplat
The Handmaid's Tale
Bruce Miller
Warren Littlefield
Elisabeth Moss
Daniel Wilson
Fran Sears
Eric Tuchman
Sheila Hockin
John Weber
Frank Siracusa
Kira Snyder
Yahlin Chang
Dorothy Fortenberry
Margaret Atwood
Kim Todd
Matthew Hastings
Nina Fiore
John Herrera
Nominated
Pose_peliplat
Pose
Ryan Murphy
Brad Falchuk
Nina Jacobson
Brad Simpson
Alexis Martin Woodall
Sherry Marsh
Steven Canals
Janet Mock
Our Lady J
Tanase Popa
Lou Eyrich
Jeff Dickerson
Todd Nenninger
Kip Myers
Nominated
Outstanding Comedy Series
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Bill Lawrence
Jason Sudeikis
Jeff Ingold
Bill Wrubel
Liza Katzer
Jane Becker
Jamie Lee
Kip Kroeger
Brendan Hunt
Tina Pawlik
Joe Kelly
Winner
The Kominsky Method_peliplat
The Kominsky Method
Alan J. Higgins
Michael Douglas
Chuck Lorre
Marlis Pujol
Andy Tennant
Nominated
PEN15_peliplat
PEN15
Maya Erskine
Anna Konkle
Sam Zvibleman
Vera Santamaria
Marc Provissiero
Brooke Pobjoy
Andy Samberg
Jorma Taccone
Akiva Schaffer
Becky Sloviter
Shelley Zimmerman
Brin Lukens
Jordan Levin
Don Dunn
Scott Levine
Jeremy Reitz
Nominated
Hacks_peliplat
Hacks
Jen Statsky
Paul W. Downs
Lucia Aniello
Michael Schur
David Miner
Morgan Sackett
Joanna Calo
Andrew Law
David Hyman
Joe Mande
Jessica Chaffin
Nominated
Black-ish_peliplat
Black-ish
Kenya Barris
Anthony Anderson
Laurence Fishburne
Helen Sugland
E. Brian Dobbins
Michael Petok
Courtney Lilly
Laura Gutin
Christian Lander
Lisa Muse Bryant
Robb Chavis
Eric Horsted
Steven White
Marquita Robinson
Tracee Ellis Ross
Jamie Nelsen
Tom Ragazzo
Heidi McGowen
Nominated
The Flight Attendant_peliplat
The Flight Attendant
Greg Berlanti
Kaley Cuoco
Steve Yockey
Meredith Lavender
Marcie Ulin
Sarah Schechter
Suzanne McCormack
Jess Meyer
Jennifer Lence
Nominated
Cobra Kai_peliplat
Cobra Kai
Hayden Schlossberg
Jon Hurwitz
Josh Heald
Caleeb Pinkett
Susan Ekins
James Lassiter
Will Smith
Ralph Macchio
William Zabka
Luan Thomas
Joe Piarulli
Michael Jonathan Smith
Stacey Harman
Bob Dearden
Bob Wilson
Nominated
Emily in Paris_peliplat
Emily in Paris
Andrew Fleming
Tony Hernandez
Lilly Burns
Darren Star
Alison Brown
Grant Sloss
Stephen Joel Brown
Shihan Fey
Jake Fuller
Lily Collins
Raphaël Benoliel
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Josh O'Connor_peliplat
Josh O'Connor
The Crown
Winner
Jonathan Majors_peliplat
Jonathan Majors
Lovecraft Country
Nominated
Matthew Rhys_peliplat
Matthew Rhys
Perry Mason
Nominated
Regé-Jean Page_peliplat
Regé-Jean Page
Bridgerton
Nominated
Billy Porter_peliplat
Billy Porter
Pose
Nominated
Sterling K. Brown_peliplat
Sterling K. Brown
This Is Us
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Olivia Colman_peliplat
Olivia Colman
The Crown
Winner
Emma Corrin_peliplat
Emma Corrin
The Crown
Nominated
Uzo Aduba_peliplat
Uzo Aduba
In Treatment
Nominated
Michaela Jaé (MJ) Rodriguez_peliplat
Michaela Jaé (MJ) Rodriguez
Pose
Nominated
Jurnee Smollett_peliplat
Jurnee Smollett
Lovecraft Country
Nominated
Elisabeth Moss_peliplat
Elisabeth Moss
The Handmaid's Tale
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Jason Sudeikis_peliplat
Jason Sudeikis
Ted Lasso
Winner
Michael Douglas_peliplat
Michael Douglas
The Kominsky Method
Nominated
William H. Macy_peliplat
William H. Macy
Shameless
Nominated
Anthony Anderson_peliplat
Anthony Anderson
Black-ish
Nominated
Kenan Thompson_peliplat
Kenan Thompson
Kenan
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Jean Smart_peliplat
Jean Smart
Hacks
Winner
Kaley Cuoco_peliplat
Kaley Cuoco
The Flight Attendant
Nominated
Allison Janney_peliplat
Allison Janney
Mom
Nominated
Tracee Ellis Ross_peliplat
Tracee Ellis Ross
Black-ish
Nominated
Aidy Bryant_peliplat
Aidy Bryant
Shrill
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie
Ewan McGregor_peliplat
Ewan McGregor
Halston
Winner
Lin-Manuel Miranda_peliplat
Lin-Manuel Miranda
Hamilton
Nominated
Hugh Grant_peliplat
Hugh Grant
The Undoing
Nominated
Paul Bettany_peliplat
Paul Bettany
WandaVision
Nominated
Leslie Odom Jr._peliplat
Leslie Odom Jr.
Hamilton
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Kate Winslet_peliplat
Kate Winslet
Mare of Easttown
Winner
Cynthia Erivo_peliplat
Cynthia Erivo
Genius
Nominated
Anya Taylor-Joy_peliplat
Anya Taylor-Joy
The Queen's Gambit
Nominated
Elizabeth Olsen_peliplat
Elizabeth Olsen
WandaVision
Nominated
Michaela Coel_peliplat
Michaela Coel
I May Destroy You
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Tobias Menzies_peliplat
Tobias Menzies
The Crown
Winner
Giancarlo Esposito_peliplat
Giancarlo Esposito
The Mandalorian
Nominated
Michael Kenneth Williams_peliplat
Michael Kenneth Williams
Lovecraft Country
Nominated
Bradley Whitford_peliplat
Bradley Whitford
The Handmaid's Tale
Nominated
O-T Fagbenle_peliplat
O-T Fagbenle
The Handmaid's Tale
Nominated
Chris Sullivan_peliplat
Chris Sullivan
This Is Us
Nominated
John Lithgow_peliplat
John Lithgow
Perry Mason
Nominated
Max Minghella_peliplat
Max Minghella
The Handmaid's Tale
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson_peliplat
Gillian Anderson
The Crown
Winner
Aunjanue Ellis_peliplat
Aunjanue Ellis
Lovecraft Country
Nominated
Ann Dowd_peliplat
Ann Dowd
The Handmaid's Tale
Nominated
Yvonne Strahovski_peliplat
Yvonne Strahovski
The Handmaid's Tale
Nominated
Samira Wiley_peliplat
Samira Wiley
The Handmaid's Tale
Nominated
Helena Bonham Carter_peliplat
Helena Bonham Carter
The Crown
Nominated
Madeline Brewer_peliplat
Madeline Brewer
The Handmaid's Tale
Nominated
Emerald Fennell_peliplat
Emerald Fennell
The Crown
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Brett Goldstein_peliplat
Brett Goldstein
Ted Lasso
Winner
Brendan Hunt_peliplat
Brendan Hunt
Ted Lasso
Nominated
Kenan Thompson_peliplat
Kenan Thompson
Saturday Night Live
Nominated
Nick Mohammed_peliplat
Nick Mohammed
Ted Lasso
Nominated
Jeremy Swift_peliplat
Jeremy Swift
Ted Lasso
Nominated
Bowen Yang_peliplat
Bowen Yang
Saturday Night Live
Nominated
Paul Reiser_peliplat
Paul Reiser
The Kominsky Method
Nominated
Carl Clemons-Hopkins_peliplat
Carl Clemons-Hopkins
Hacks
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Hannah Waddingham_peliplat
Hannah Waddingham
Ted Lasso
Winner
Juno Temple_peliplat
Juno Temple
Ted Lasso
Nominated
Kate McKinnon_peliplat
Kate McKinnon
Saturday Night Live
Nominated
Hannah Einbinder_peliplat
Hannah Einbinder
Hacks
Nominated
Cecily Strong_peliplat
Cecily Strong
Saturday Night Live
Nominated
Rosie Perez_peliplat
Rosie Perez
The Flight Attendant
Nominated
Aidy Bryant_peliplat
Aidy Bryant
Saturday Night Live
Nominated
Outstanding Directing for a Drama Series
Jessica Hobbs_peliplat
Jessica Hobbs
The Crown
Winner
Steven Canals_peliplat
Steven Canals
Pose
Nominated
Jon Favreau_peliplat
Jon Favreau
The Mandalorian
Nominated
Liz Garbus_peliplat
Liz Garbus
The Handmaid's Tale
Nominated
Julie Anne Robinson_peliplat
Julie Anne Robinson
Bridgerton
Nominated
Benjamin Caron_peliplat
Benjamin Caron
The Crown
Nominated
Outstanding Directing for a Comedy Series
Hacks_peliplat
Hacks
Lucia Aniello
Winner
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Declan Lowney
Nominated
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Zach Braff
Nominated
B Positive_peliplat
B Positive
James Burrows
Nominated
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
M.J. Delaney
Nominated
The Flight Attendant_peliplat
The Flight Attendant
Susanna Fogel
Nominated
Mom_peliplat
Mom
James Widdoes
Nominated
Outstanding Writing for a Drama Series
Peter Morgan_peliplat
Peter Morgan
The Crown
Winner
Misha Green_peliplat
Misha Green
Lovecraft Country
Nominated
Rebecca Sonnenshine_peliplat
Rebecca Sonnenshine
The Boys
Nominated
Our Lady J_peliplat
Our Lady J
Pose
Nominated
Yahlin Chang_peliplat
Yahlin Chang
The Handmaid's Tale
Nominated
Jon Favreau_peliplat
Jon Favreau
The Mandalorian
Nominated
Dave Filoni_peliplat
Dave Filoni
The Mandalorian
Nominated
Outstanding Writing for a Comedy Series
Hacks_peliplat
Hacks
Lucia Aniello
Paul W. Downs
Jen Statsky
Winner
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Jason Sudeikis
Brendan Hunt
Joe Kelly
Nominated
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Jason Sudeikis
Joe Kelly
Brendan Hunt
Bill Lawrence
Nominated
The Flight Attendant_peliplat
The Flight Attendant
Steve Yockey
Nominated
Girls5eva_peliplat
Girls5eva
Meredith Scardino
Nominated
PEN15_peliplat
PEN15
Maya Erskine
Nominated
Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie
I May Destroy You_peliplat
I May Destroy You
Michaela Coel
Winner
WandaVision_peliplat
WandaVision
Jac Schaeffer
Nominated
The Queen's Gambit_peliplat
The Queen's Gambit
Scott Frank
Nominated
WandaVision_peliplat
WandaVision
Laura Donney
Nominated
Mare of Easttown_peliplat
Mare of Easttown
Brad Ingelsby
Nominated
WandaVision_peliplat
WandaVision
Peter Cameron
Chuck Hayward
Nominated
Outstanding Competition Program
RuPaul's Drag Race_peliplat
RuPaul's Drag Race
Fenton Bailey
Randy Barbato
Tom Campbell
RuPaul
Steven Corfe
Mandy Salangsang
Michele Mills
Tim Palazzola
Thairin Smothers
John Polly
Zoe Jackson
Lisa Steele
Camilo Valdes
Michelle Visage
Alicia Gargaro-Magaña
Jen Passovoy
Winner
Nailed It!_peliplat
Nailed It!
Casey Kriley
Jo Sharon
Patrick Doody
Shea Spencer
Nicole Byer
Anika Guldstrand
Hillary Olsen
Cat Sullivan
Samantha Hanks
Nominated
The Voice_peliplat
The Voice
John de Mol
Mark Burnett
Audrey Morrissey
Adam Sher
Amanda Zucker
Kyra Thompson
Teddy Valenti
Kyley Tucker
Anthea Bhargava
Melysa Lovell Garratt
Clyde Lieberman
Brittany Martin Porter
Barton Kimball
Amanda Silva Borden
Dan Paschen
Tod Schellinger
Carson Daly
Jared Wyso
Hayley Opalek McSherry
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Jerry Bruckheimer
Bertram van Munster
Jonathan Littman
Elise Doganieri
Mark A. Vertullo
Phil Keoghan
Matthew R. Schmidt
Patrick Cariaga
Darren Bunkley
Mike Dimaggio
Neil Jahss
Sydney Leier
Jesse McDonald
Ady Ryf
Steve Bae
Sarah Stallard
Eddie Garrick
Nominated
Top Chef_peliplat
Top Chef
Casey Kriley
Jo Sharon
Doneen Arquines
Tom Colicchio
Padma Lakshmi
Ellie Carbajal
Mark Hunter Braun
Thi Nguyen
Hillary Olsen
Patrick Schmedeman
Wade Sheeler
Tracy Tong
Sandee Birdsong
Rich Brusa
Nora Cromwell
Eric Vier
Steve Lichtenstein
Diana Schmedeman
Nominated
Outstanding Writing for a Variety Series
Last Week Tonight with John Oliver_peliplat
Last Week Tonight with John Oliver
Johnathan Appel
Ali Barthwell
Tim Carvell
Liz Hynes
Greg Iwinski
Mark Kramer
Daniel O'Brien
John Oliver
Owen Parsons
Charlie Redd
Joanna Rothkopf
Chrissy Shackelford
Ben Silva
Seena Vali
Winner
A Black Lady Sketch Show_peliplat
A Black Lady Sketch Show
Lauren Ashley Smith
Robin Thede
Ashley Nicole Black
Akilah Green
Shenovia Large
Rae Sanni
Kristin Layne Tucker
Holly Walker
Kindsey L. Young
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Michael Che
Anna Drezen
Colin Jost
Kent Sublette
Dan Bulla
Steven Castillo
Emma Clark
Alison Gates
Steve Higgins
Sam Jay
Erik Kenward
Dan Licata
Jasmine Pierce
Lorne Michaels
Gary Richardson
Will Stephen
Celeste Yim
Fran Gillespie
Sudi Green
Streeter Seidell
Bryan H. Tucker
Pete Schultz
Megan Callahan-Shah
Mike Lawrence
Dennis McNicholas
Josh Patten
Dave Sirus
Martin Steinbach
Nominated
The Amber Ruffin Show_peliplat
The Amber Ruffin Show
Jenny Hagel
Demi Adejuyigbe
Ashley Nicole Black
Michael Harriot
Shantira Jackson
Ian Morgan
Dewayne Perkins
Amber Ruffin
Nominated
The Late Show with Stephen Colbert_peliplat
The Late Show with Stephen Colbert
Ariel Dumas
Jay Katsir
Stephen Colbert
Delmonte Bent
Michael Brumm
River Clegg
Aaron Cohen
Nicole Conlan
Paul Dinello
Glenn Eichler
Django Gold
Gabe Gronli
Barry Julien
Michael Kayne
Eliana Kwartler
Matt Lappin
Pratima Mani
Felipe Torres Medina
Opus Moreschi
Asher Perlman
Tom Purcell
Kate Sidley
Brian Stack
John Thibodeaux
Steve Waltien
Nominated
Outstanding Limited or Anthology Series
The Queen's Gambit_peliplat
The Queen's Gambit
William Horberg
Allan Scott
Scott Frank
Mick Aniceto
Marcus Loges
Winner
I May Destroy You_peliplat
I May Destroy You
Michaela Coel
Philip Clarke
Roberto Troni
Simon Meyers
Simon Maloney
Nominated
The Underground Railroad_peliplat
The Underground Railroad
Barry Jenkins
Adele Romanski
Mark Ceryak
Brad Pitt
Dede Gardner
Jeremy Kleiner
Colson Whitehead
Richard Heus
Jacqueline Hoyt
Richleigh Heagh
Nominated
Mare of Easttown_peliplat
Mare of Easttown
Paul Lee
Mark Roybal
Craig Zobel
Kate Winslet
Brad Ingelsby
Gavin O'Connor
Gordon Gray
Ron Schmidt
Karen Wacker
Nominated
WandaVision_peliplat
WandaVision
Kevin Feige
Louis D'Esposito
Victoria Alonso
Matt Shakman
Jac Schaeffer
Mary Livanos
Trevor Waterson
Gretchen Enders
Chuck Hayward
Nominated
Outstanding Variety Sketch Series
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Lorne Michaels
Steve Higgins
Ken Aymong
Lindsay Shookus
Erin Doyle
Tom Broecker
Caroline Maroney
Erik Kenward
Winner
A Black Lady Sketch Show_peliplat
A Black Lady Sketch Show
Robin Thede
Issa Rae
Tony Hernandez
Brooke Posch
Dave Becky
Jonathan Berry
Lauren Ashley Smith
Deniese Davis
Montrel McKay
John Skidmore
Linda Morel
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie
Evan Peters_peliplat
Evan Peters
Mare of Easttown
Winner
Anthony Ramos_peliplat
Anthony Ramos
Hamilton
Nominated
Thomas Brodie-Sangster_peliplat
Thomas Brodie-Sangster
The Queen's Gambit
Nominated
Paapa Essiedu_peliplat
Paapa Essiedu
I May Destroy You
Nominated
Jonathan Groff_peliplat
Jonathan Groff
Hamilton
Nominated
Daveed Diggs_peliplat
Daveed Diggs
Hamilton
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Julianne Nicholson_peliplat
Julianne Nicholson
Mare of Easttown
Winner
Jean Smart_peliplat
Jean Smart
Mare of Easttown
Nominated
Renée Elise Goldsberry_peliplat
Renée Elise Goldsberry
Hamilton
Nominated
Moses Ingram_peliplat
Moses Ingram
The Queen's Gambit
Nominated
Kathryn Hahn_peliplat
Kathryn Hahn
WandaVision
Nominated
Phillipa Soo_peliplat
Phillipa Soo
Hamilton
Nominated
Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
J.B. Smoove_peliplat
J.B. Smoove
Mapleworth Murders
Winner
John Travolta_peliplat
John Travolta
Die Hart
Nominated
Brendan Scannell_peliplat
Brendan Scannell
Bonding
Nominated
Kevin Hart_peliplat
Kevin Hart
Die Hart
Nominated
John Lutz_peliplat
John Lutz
Mapleworth Murders
Nominated
Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
Keke Palmer_peliplat
Keke Palmer
Turnt Up with the Taylors
Winner
Nathalie Emmanuel_peliplat
Nathalie Emmanuel
Die Hart
Nominated
Kerri Kenney_peliplat
Kerri Kenney
Reno 911!
Nominated
Paula Pell_peliplat
Paula Pell
Mapleworth Murders
Nominated
Outstanding Casting for a Comedy Series
Ted Lasso_peliplat
Ted Lasso
Theo Park
Winner
PEN15_peliplat
PEN15
Melissa DeLizia
Nominated
The Flight Attendant_peliplat
The Flight Attendant
Beth Bowling
John Papsidera
Kim Miscia
Nominated
Hacks_peliplat
Hacks
Jeanne McCarthy
Nicole Abellera
Nominated
The Kominsky Method_peliplat
The Kominsky Method
Nikki Valko
Ken Miller
Tara Treacy
Nominated
Outstanding Casting for a Drama Series
The Crown_peliplat
The Crown
Robert Sterne
Winner
Lovecraft Country_peliplat
Lovecraft Country
Kim Coleman
Meagan Lewis
Nominated
Bridgerton_peliplat
Bridgerton
Kelly Valentine Hendry
Nominated
The Mandalorian_peliplat
The Mandalorian
Sarah Finn
Nominated
The Handmaid's Tale_peliplat
The Handmaid's Tale
Sharon Bialy
Sherry Thomas
Russell Scott
Robin D. Cook
Nominated
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
76 Days_peliplat
76 Days
Hao Wu
Jean Tsien
Winner
Welcome to Chechnya_peliplat
Welcome to Chechnya
Alice Henty
David France
Joy A. Tomchin
Askold Kurov
Nominated
Dick Johnson Is Dead_peliplat
Dick Johnson Is Dead
Katy Chevigny
Marilyn Ness
Kirsten Johnson
Nominated
Outstanding Casting for a Limited or Anthology Series or Movie
The Queen's Gambit_peliplat
The Queen's Gambit
Tatjana Moutchnik
Olivia Scott-Webb
Anna-Lena Slater
Kate Sprance
Stephanie Maile
Tina Gerussi
Ellen Lewis
Winner
I May Destroy You_peliplat
I May Destroy You
Julie Harkin
Nominated
WandaVision_peliplat
WandaVision
Jason B. Stamey
Sarah Finn
Nominated
Mare of Easttown_peliplat
Mare of Easttown
Avy Kaufman
Diane Heery
Jason Loftus
Nominated
The Underground Railroad_peliplat
The Underground Railroad
Francine Maisler
Meagan Lewis
Nominated
Outstanding Casting for a Reality Program
RuPaul's Drag Race_peliplat
RuPaul's Drag Race
Goloka Bolte
Ethan Petersen
Winner
Shark Tank_peliplat
Shark Tank
Mindy Zemrak
Jen Rosen
Erica Brooks
Nominated
The Voice_peliplat
The Voice
Michelle McNulty
Holly Dale
Courtney Burns
Nominated
Queer Eye_peliplat
Queer Eye
Danielle Gervais
Natalie Sgro
MaryAnne Nicoletti
Ally Capriotti Grant
Nominated
Top Chef_peliplat
Top Chef
Ronald Mare Jr.
Nominated
Outstanding Character Voice-Over Performance
Big Mouth_peliplat
Big Mouth
Maya Rudolph
Winner
Central Park_peliplat
Central Park
Tituss Burgess
Nominated
Bridgerton_peliplat
Bridgerton
Julie Andrews
Nominated
Black-ish_peliplat
Black-ish
Stacey Abrams
Nominated
Archer_peliplat
Archer
Jessica Walter
Nominated
Central Park_peliplat
Central Park
Stanley Tucci
Nominated
Family Guy_peliplat
Family Guy
Seth MacFarlane
Nominated
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
The Mandalorian_peliplat
The Mandalorian
Matthew Jensen
Winner
Servant_peliplat
Servant
Marshall Adams
Nominated
Made for Love_peliplat
Made for Love
Nathaniel Goodman
Nominated
Grown-ish_peliplat
Grown-ish
Mark Doering-Powell
Nominated
Hacks_peliplat
Hacks
Adam Bricker
Nominated
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
The Crown_peliplat
The Crown
Adriano Goldman
Winner
Euphoria_peliplat
Euphoria
Marcell Rév
Nominated
The Umbrella Academy_peliplat
The Umbrella Academy
Neville Kidd
Nominated
Perry Mason_peliplat
Perry Mason
David Franco
Nominated
Lovecraft Country_peliplat
Lovecraft Country
Tat Radcliffe
Nominated
Bridgerton_peliplat
Bridgerton
Jeffrey Jur
Nominated
The Mandalorian_peliplat
The Mandalorian
Barry Baz Idoine
Nominated
Outstanding Contemporary Hairstyling
Pose_peliplat
Pose
Barry Lee Moe
Tim Harvey
Gregory Bazemore
Lisa Thomas
Rob Harmon
Winner
The Politician_peliplat
The Politician
Liliana Meyrick
Tim Harvey
Lisa Thomas
Nominated
The Handmaid's Tale_peliplat
The Handmaid's Tale
Paul R.J. Elliot
Franchie Pir
Nominated
Black-ish_peliplat
Black-ish
Nena Ross
Stacey Morris
Kamaura Eley
Enoch H. Williams IV
Robert C. Mathews III
Marcia Hamilton
Nominated
Mare of Easttown_peliplat
Mare of Easttown
Shunika Terry
Lawrence Davis
Lydia Bensimmon
Ivana Primorac
Nominated
Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie
Scott Frank_peliplat
Scott Frank
The Queen's Gambit
Winner
Craig Zobel_peliplat
Craig Zobel
Mare of Easttown
Nominated
Sam Miller_peliplat
Sam Miller
I May Destroy You
Nominated
Thomas Kail_peliplat
Thomas Kail
Hamilton
Nominated
Matt Shakman_peliplat
Matt Shakman
WandaVision
Nominated
Barry Jenkins_peliplat
Barry Jenkins
The Underground Railroad
Nominated
Sam Miller_peliplat
Sam Miller
I May Destroy You
Nominated
Outstanding Directing for a Variety Special
Inside_peliplat
Inside
Bo Burnham
Winner
David Byrne's American Utopia_peliplat
David Byrne's American Utopia
Spike Lee
Nominated
Friends: The Reunion_peliplat
Friends: The Reunion
Ben Winston
Nominated
Dave Chappelle: 8:46_peliplat
Dave Chappelle: 8:46
Julia Reichert
Steven Bognar
Dave Chappelle
Nominated
A West Wing Special to Benefit When We All Vote_peliplat
A West Wing Special to Benefit When We All Vote
Thomas Schlamme
Nominated
Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Derek Hough
Winner
Christmas in Rockefeller Center 2020_peliplat
Christmas in Rockefeller Center 2020
Sergio Trujillo
Nominated
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Artem Chigvintsev
Nominated
Savage X Fenty Show Vol. 2_peliplat
Savage X Fenty Show Vol. 2
Parris Goebel
Nominated
World of Dance_peliplat
World of Dance
Nominated
The Disney Holiday Singalong_peliplat
The Disney Holiday Singalong
Derek Hough
Nominated
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Secrets of the Whales_peliplat
Secrets of the Whales
James Cameron
Maria Wilhelm
Pamela Caragol
Kevin Krug
Samuel LeGrys
Brian Skerry
Winner
Pretend It's a City_peliplat
Pretend It's a City
Nominated
Allen v. Farrow_peliplat
Allen v. Farrow
Nominated
American Masters_peliplat
American Masters
Nominated
City So Real_peliplat
City So Real
Nominated
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
Boys State_peliplat
Boys State
Davis Guggenheim
Laurene Powell-Jobs
Jonathan Silberberg
Nicole Stott
Shannon Dill
Amanda McBaine
Jesse Moss
Winner
The Social Dilemma_peliplat
The Social Dilemma
Nominated
Framing Britney Spears_peliplat
Framing Britney Spears
Nominated
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart_peliplat
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
Nominated
Tina_peliplat
Tina
Nominated
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
WandaVision_peliplat
WandaVision
Mayes C. Rubeo
Joseph Feltus
Daniel Selon
Virginia Burton
Winner
The Mandalorian_peliplat
The Mandalorian
Shawna Trpcic
Julie-Marie Robar
Sara Fox
Nominated
The Handmaid's Tale_peliplat
The Handmaid's Tale
Debra Hanson
Jane Flanders
Darci Cheyne
Nominated
Lovecraft Country_peliplat
Lovecraft Country
Dayna Pink
Zachary Sheets
Terry Anderson
Nominated
The Umbrella Academy_peliplat
The Umbrella Academy
Christopher Hargadon
Heather Crepp
William Ng
Jane Fieber
Nominated
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Dave Chappelle_peliplat
Dave Chappelle
Saturday Night Live
Winner
Daniel Kaluuya_peliplat
Daniel Kaluuya
Saturday Night Live
Nominated
Alec Baldwin_peliplat
Alec Baldwin
Saturday Night Live
Nominated
Dan Levy_peliplat
Dan Levy
Saturday Night Live
Nominated
Morgan Freeman_peliplat
Morgan Freeman
The Kominsky Method
Nominated
Outstanding Cinematography for a Reality Program
Life Below Zero_peliplat
Life Below Zero
Danny Day
John Griber
Simeon Houtman
Ben Mullin
Michael Cheeseman
David Lovejoy
Tom Day
Jeffrey Alexander
Winner
Queer Eye_peliplat
Queer Eye
Garrette Warner Rose
Nominated
Deadliest Catch_peliplat
Deadliest Catch
David Reichert
Jacob Tawney
Shane Moore
Dave Arnold
Nathan Garofalos
Todd Stanley
Bryan Miller
Kelvon Agee
Scott Messier
Charlie Beck
Josh Thomas
Tom Trainor
Randy Lee
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Josh Gitersonke
David D'Angelo
Alan Weeks
Ryan Shaw
Petr Cikhart
Vince Monteleone
Nominated
RuPaul's Drag Race_peliplat
RuPaul's Drag Race
Michael Jacob Kerber
Jay Mack Arnette II
Jason Cooley
Pauline Edwards
Mario Panagiotopoulos
Jon Schneider
Brett Smith
Justin Umphenour
Nominated
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Courtney B. Vance_peliplat
Courtney B. Vance
Lovecraft Country
Winner
Timothy Olyphant_peliplat
Timothy Olyphant
The Mandalorian
Nominated
Don Cheadle_peliplat
Don Cheadle
The Falcon and the Winter Soldier
Nominated
Charles Dance_peliplat
Charles Dance
The Crown
Nominated
Carl Weathers_peliplat
Carl Weathers
The Mandalorian
Nominated
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Maya Rudolph_peliplat
Maya Rudolph
Saturday Night Live
Winner
Yvette Nicole Brown_peliplat
Yvette Nicole Brown
A Black Lady Sketch Show
Nominated
Kristen Wiig_peliplat
Kristen Wiig
Saturday Night Live
Nominated
Issa Rae_peliplat
Issa Rae
A Black Lady Sketch Show
Nominated
Jane Adams_peliplat
Jane Adams
Hacks
Nominated
Bernadette Peters_peliplat
Bernadette Peters
Zoey's Extraordinary Playlist
Nominated
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Claire Foy_peliplat
Claire Foy
The Crown
Winner
Phylicia Rashad_peliplat
Phylicia Rashad
This Is Us
Nominated
Sophie Okonedo_peliplat
Sophie Okonedo
Ratched
Nominated
Alexis Bledel_peliplat
Alexis Bledel
The Handmaid's Tale
Nominated
Mckenna Grace_peliplat
Mckenna Grace
The Handmaid's Tale
Nominated
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
RuPaul_peliplat
RuPaul
RuPaul's Drag Race
Winner
Nicole Byer_peliplat
Nicole Byer
Nailed It!
Nominated
Padma Lakshmi_peliplat
Padma Lakshmi
Top Chef
Nominated
Mark Cuban_peliplat
Mark Cuban
Shark Tank
Nominated
Bobby Berk_peliplat
Bobby Berk
Queer Eye
Nominated
Outstanding Main Title Design
The Good Lord Bird_peliplat
The Good Lord Bird
Efrain Montanez
Winner
Lovecraft Country_peliplat
Lovecraft Country
Patrick Clair
Raoul Marks
Nominated