undefined_peliplat

Primetime Emmy Awards (2010)

Primetime Emmy

Outstanding Drama Series
Mad Men_peliplat
Mad Men
Matthew Weiner
Scott Hornbacher
Lisa Albert
Blake McCormick
Dwayne L. Shattuck
Winner
The Good Wife_peliplat
The Good Wife
Robert King
Michelle King
David W. Zucker
Brooke Kennedy
Ridley Scott
Tony Scott
Todd Ellis Kessler
Ted Humphrey
Nominated
Breaking Bad_peliplat
Breaking Bad
Vince Gilligan
Mark Johnson
Michelle MacLaren
Melissa Bernstein
Sam Catlin
Peter Gould
George Mastras
Thomas Schnauz
Stewart Lyons
Nominated
Dexter_peliplat
Dexter
John Goldwyn
Sara Colleton
Clyde Phillips
Charles H. Eglee
Melissa Rosenberg
Scott Buck
Robert Lloyd Lewis
Tim Schlattmann
Wendy West
Lauren Gussis
Nominated
Lost_peliplat
Lost
Damon Lindelof
J.J. Abrams
Carlton Cuse
Edward Kitsis
Adam Horowitz
Elizabeth Sarnoff
Jack Bender
Bryan Burk
Jean Higgins
Paul Zbyszewski
Melinda Hsu Taylor
Ra'uf Glasgow
Nominated
True Blood_peliplat
True Blood
Alan Ball
Gregg Fienberg
Brian Buckner
Nancy Oliver
Alexander Woo
Raelle Tucker
W. Mark McNair
Nominated
Outstanding Comedy Series
Modern Family_peliplat
Modern Family
Steven Levitan
Christopher Lloyd
Jason Winer
Jeff Morton
Danny Zuker
Dan O'Shannon
Bill Wrubel
Paul Corrigan
Brad Walsh
Winner
30 Rock_peliplat
30 Rock
Lorne Michaels
Tina Fey
Marci Klein
David Miner
Robert Carlock
John Riggi
Ron Weiner
Don Scardino
Jerry Kupfer
Jeff Richmond
Matt Hubbard
Nominated
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Linda Wallem
Liz Brixius
John P. Melfi
Caryn Mandabach
Richie Jackson
Christine Zander
Mark Hudis
Rick Cleveland
Bari Halle
Nominated
Curb Your Enthusiasm_peliplat
Curb Your Enthusiasm
Alec Berg
Larry David
Jeff Garlin
Tim Gibbons
David Mandel
Erin O'Malley
Gavin Polone
Jeff Schaffer
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Dante Di Loreto
Bradley Buecker
Alexis Martin Woodall
Kenneth J. Silverstein
Nominated
The Office_peliplat
The Office
Greg Daniels
Ben Silverman
Ricky Gervais
Stephen Merchant
Howard Klein
Paul Lieberstein
Mindy Kaling
Lee Eisenberg
B.J. Novak
Aaron Shure
Teri Weinberg
Steve Carell
Justin Spitzer
Charlie Grandy
Warren Lieberstein
Halsted Sullivan
Randy Cordray
Daniel Chun
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Bryan Cranston_peliplat
Bryan Cranston
Breaking Bad
Winner
Hugh Laurie_peliplat
Hugh Laurie
House M.D.
Nominated
Michael C. Hall_peliplat
Michael C. Hall
Dexter
Nominated
Kyle Chandler_peliplat
Kyle Chandler
Friday Night Lights
Nominated
Matthew Fox_peliplat
Matthew Fox
Lost
Nominated
Jon Hamm_peliplat
Jon Hamm
Mad Men
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Kyra Sedgwick_peliplat
Kyra Sedgwick
The Closer
Winner
Julianna Margulies_peliplat
Julianna Margulies
The Good Wife
Nominated
Connie Britton_peliplat
Connie Britton
Friday Night Lights
Nominated
January Jones_peliplat
January Jones
Mad Men
Nominated
Glenn Close_peliplat
Glenn Close
Damages
Nominated
Mariska Hargitay_peliplat
Mariska Hargitay
Law & Order: Special Victims Unit
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Jim Parsons_peliplat
Jim Parsons
The Big Bang Theory
Winner
Tony Shalhoub_peliplat
Tony Shalhoub
Monk
Nominated
Steve Carell_peliplat
Steve Carell
The Office
Nominated
Larry David_peliplat
Larry David
Curb Your Enthusiasm
Nominated
Matthew Morrison_peliplat
Matthew Morrison
Glee
Nominated
Alec Baldwin_peliplat
Alec Baldwin
30 Rock
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Edie Falco_peliplat
Edie Falco
Nurse Jackie
Winner
Julia Louis-Dreyfus_peliplat
Julia Louis-Dreyfus
The New Adventures of Old Christine
Nominated
Tina Fey_peliplat
Tina Fey
30 Rock
Nominated
Toni Collette_peliplat
Toni Collette
United States of Tara
Nominated
Lea Michele_peliplat
Lea Michele
Glee
Nominated
Amy Poehler_peliplat
Amy Poehler
Parks and Recreation
Nominated
Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Movie
Al Pacino_peliplat
Al Pacino
You Don't Know Jack
Winner
Dennis Quaid_peliplat
Dennis Quaid
The Special Relationship
Nominated
Ian McKellen_peliplat
Ian McKellen
The Prisoner
Nominated
Jeff Bridges_peliplat
Jeff Bridges
A Dog Year
Nominated
Michael Sheen_peliplat
Michael Sheen
The Special Relationship
Nominated
Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Movie
Claire Danes_peliplat
Claire Danes
Temple Grandin
Winner
Joan Allen_peliplat
Joan Allen
Georgia O'Keeffe
Nominated
Hope Davis_peliplat
Hope Davis
The Special Relationship
Nominated
Maggie Smith_peliplat
Maggie Smith
Capturing Mary
Nominated
Judi Dench_peliplat
Judi Dench
Cranford
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Aaron Paul_peliplat
Aaron Paul
Breaking Bad
Winner
Martin Short_peliplat
Martin Short
Damages
Nominated
Michael Emerson_peliplat
Michael Emerson
Lost
Nominated
Andre Braugher_peliplat
Andre Braugher
Men of a Certain Age
Nominated
John Slattery_peliplat
John Slattery
Mad Men
Nominated
Terry O'Quinn_peliplat
Terry O'Quinn
Lost
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Archie Panjabi_peliplat
Archie Panjabi
The Good Wife
Winner
Christine Baranski_peliplat
Christine Baranski
The Good Wife
Nominated
Christina Hendricks_peliplat
Christina Hendricks
Mad Men
Nominated
Sharon Gless_peliplat
Sharon Gless
Burn Notice
Nominated
Rose Byrne_peliplat
Rose Byrne
Damages
Nominated
Elisabeth Moss_peliplat
Elisabeth Moss
Mad Men
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Eric Stonestreet_peliplat
Eric Stonestreet
Modern Family
Winner
Neil Patrick Harris_peliplat
Neil Patrick Harris
How I Met Your Mother
Nominated
Jesse Tyler Ferguson_peliplat
Jesse Tyler Ferguson
Modern Family
Nominated
Jon Cryer_peliplat
Jon Cryer
Two and a Half Men
Nominated
Ty Burrell_peliplat
Ty Burrell
Modern Family
Nominated
Chris Colfer_peliplat
Chris Colfer
Glee
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Jane Lynch_peliplat
Jane Lynch
Glee
Winner
Julie Bowen_peliplat
Julie Bowen
Modern Family
Nominated
Kristen Wiig_peliplat
Kristen Wiig
Saturday Night Live
Nominated
Jane Krakowski_peliplat
Jane Krakowski
30 Rock
Nominated
Sofía Vergara_peliplat
Sofía Vergara
Modern Family
Nominated
Holland Taylor_peliplat
Holland Taylor
Two and a Half Men
Nominated
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Survivor_peliplat
Survivor
Jeff Probst
Winner
American Idol_peliplat
American Idol
Ryan Seacrest
Nominated
Project Runway_peliplat
Project Runway
Heidi Klum
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Phil Keoghan
Nominated
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Tom Bergeron
Nominated
Outstanding Directing for a Drama Series
Dexter_peliplat
Dexter
Steve Shill
Winner
Breaking Bad_peliplat
Breaking Bad
Michelle MacLaren
Nominated
Lost_peliplat
Lost
Jack Bender
Nominated
Treme_peliplat
Treme
Agnieszka Holland
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Lesli Linka Glatter
Nominated
Outstanding Directing for a Comedy Series
Glee_peliplat
Glee
Ryan Murphy
Winner
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Allen Coulter
Nominated
Modern Family_peliplat
Modern Family
Jason Winer
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Paris Barclay
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Don Scardino
Nominated
Outstanding Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Mick Jackson
Winner
The Pacific_peliplat
The Pacific
Timothy Van Patten
Nominated
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Bob Balaban
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
David Nutter
Jeremy Podeswa
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Barry Levinson
Nominated
Outstanding Writing for a Drama Series
Mad Men_peliplat
Mad Men
Matthew Weiner
Erin Levy
Winner
Lost_peliplat
Lost
Damon Lindelof
Carlton Cuse
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Robin Veith
Matthew Weiner
Nominated
The Good Wife_peliplat
The Good Wife
Michelle King
Robert King
Nominated
Friday Night Lights_peliplat
Friday Night Lights
Rolin Jones
Nominated
Outstanding Writing for a Comedy Series
Modern Family_peliplat
Modern Family
Steven Levitan
Christopher Lloyd
Winner
The Office_peliplat
The Office
Greg Daniels
Mindy Kaling
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Matt Hubbard
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Tina Fey
Kay Cannon
Nominated
Outstanding Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Adam Mazer
Winner
The Pacific_peliplat
The Pacific
Robert Schenkkan
Michelle Ashford
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Bruce C. McKenna
Robert Schenkkan
Nominated
The Special Relationship_peliplat
The Special Relationship
Peter Morgan
Nominated
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Christopher Monger
Merritt Johnson
Nominated
Outstanding Reality Program
Food Revolution_peliplat
Food Revolution
Jamie Oliver
Ryan Seacrest
Craig Armstrong
Adam Sher
Roy Ackerman
Charles Wachter
Zoë Collins
Jason C. Henry
Anthony Carbone
Joe Coleman
Winner
Antiques Roadshow_peliplat
Antiques Roadshow
Marsha Bemko
Sam Farrell
Nominated
Kathy Griffin: My Life on the D-List_peliplat
Kathy Griffin: My Life on the D-List
Michael Levitt
Kathy Griffin
Bryan Scott
Lisa Tucker
Cori Abraham
Andy Cohen
Jenn Levy
Amber Mazzola
Kelly Welsh
Blake Webster
Nominated
MythBusters_peliplat
MythBusters
John Luscombe
Dan Tapster
Tracy Rudolph
Steve Christiansen
Alice Dallow
Wendy Woll
Nominated
Dirty Jobs_peliplat
Dirty Jobs
Craig Piligian
Edward Barbini
Mike Rowe
Tim Pastore
Scott Popjes
David M. Barsky
Leigh Purinton
Nominated
Undercover Boss_peliplat
Undercover Boss
Eli Holzman
Stephen Lambert
Shauna Minoprio
Alex Weresow
Stef. Wagstaffe
Nominated
Outstanding Made for Television Movie
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Emily Gerson Saines
Gil Bellows
Anthony Edwards
Dante Di Loreto
Paul Lister
Alison Owen
Scott Ferguson
Winner
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Joshua D. Maurer
Alixandre Witlin
Joan Allen
Tony Mark
Nominated
The Special Relationship_peliplat
The Special Relationship
Christine Langan
Kathleen Kennedy
Frank Marshall
Peter Morgan
Andy Harries
Frank Doelger
Tracey Scoffield
Ann Wingate
Nominated
Moonshot_peliplat
Moonshot
Richard Dale
Juliette Howell
Tim Goodchild
Michael Robins
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Lydia Dean Pilcher
Steve Lee Jones
Glenn Rigberg
Barry Levinson
Tom Fontana
Scott Ferguson
Nominated
Endgame_peliplat
Endgame
David Aukin
Hal Vogel
Nominated
Outstanding Miniseries
The Pacific_peliplat
The Pacific
Gary Goetzman
Tom Hanks
Tony To
Steven Spielberg
Eugene Kelly
Bruce C. McKenna
Cherylanne Martin
Todd London
Steve Shareshian
Graham Yost
Timothy Van Patten
Winner
Cranford_peliplat
Cranford
Kate Harwood
Sue Birtwistle
Nominated
Outstanding Reality - Competition Program
Dan Cutforth_peliplat
Dan Cutforth
Top Chef
Winner
Cécile Frot-Coutaz_peliplat
Cécile Frot-Coutaz
American Idol
Nominated
Bertram van Munster_peliplat
Bertram van Munster
The Amazing Race
Nominated
Rob Wade_peliplat
Rob Wade
Dancing with the Stars
Nominated
Harvey Weinstein_peliplat
Harvey Weinstein
Project Runway
Nominated
Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or a Movie
David Strathairn_peliplat
David Strathairn
Temple Grandin
Winner
Jonathan Pryce_peliplat
Jonathan Pryce
Cranford
Nominated
Patrick Stewart_peliplat
Patrick Stewart
Hamlet
Nominated
John Goodman_peliplat
John Goodman
You Don't Know Jack
Nominated
Michael Gambon_peliplat
Michael Gambon
Emma
Nominated
Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or Movie
Julia Ormond_peliplat
Julia Ormond
Temple Grandin
Winner
Kathy Bates_peliplat
Kathy Bates
Alice
Nominated
Susan Sarandon_peliplat
Susan Sarandon
You Don't Know Jack
Nominated
Catherine O'Hara_peliplat
Catherine O'Hara
Temple Grandin
Nominated
Brenda Vaccaro_peliplat
Brenda Vaccaro
You Don't Know Jack
Nominated
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
The Daily Show_peliplat
The Daily Show
Jon Stewart
Rory Albanese
Josh Lieb
Kahane Cooperman
Steve Bodow
Jennifer Flanz
Hillary Kun
Adam Lowitt
Jim Margolis
Jill Katz
Winner
The Tonight Show with Conan O'Brien_peliplat
The Tonight Show with Conan O'Brien
Conan O'Brien
Frank Smiley
Tracy King
Daniel Ferguson
Rachel Witlieb
Jeff Ross
Nominated
Real Time with Bill Maher_peliplat
Real Time with Bill Maher
Bill Maher
Scott Carter
Sheila Griffiths
Brad Grey
Marc Gurvitz
Billy Martin
Dean E. Johnsen
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Lorne Michaels
Steve Higgins
Marci Klein
Ken Aymong
Nominated
The Colbert Report_peliplat
The Colbert Report
Stephen Colbert
Jon Stewart
Allison Silverman
Tom Purcell
Meredith Bennett
Rich Dahm
Tanya Michnevich
Emily Lazar
Nominated
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
P.O.V._peliplat
P.O.V.
Simon Kilmurry
Cara Mertes
Ellen Kuras
Flora Fernandez-Marengo
Winner
Sergio_peliplat
Sergio
Sheila Nevins
Nancy Abraham
Greg Barker
John Battsek
Julie Goldman
Nominated
Patti Smith: Dream of Life_peliplat
Patti Smith: Dream of Life
Simon Kilmurry
Steven Sebring
Margaret Smilow
Nominated
Brick City_peliplat
Brick City
Marc Levin
Mark Benjamin
Forest Whitaker
Mala Chapple
Nominated
Pressure Cooker_peliplat
Pressure Cooker
Jeff Skoll
Diane Weyermann
Jennifer Grausman
Nominated
American Experience_peliplat
American Experience
Mark Samels
Sharon Grimberg
Susan Bellows
Barak Goodman
Nominated
Outstanding Animated Program
Prep & Landing_peliplat
Prep & Landing
Chris Williams
John Lasseter
Dorothy McKim
Stevie Wermers
Kevin Deters
Winner
South Park_peliplat
South Park
Trey Parker
Matt Stone
Anne Garefino
Frank C. Agnone II
Eric Stough
Bruce Howell
Adrien Beard
Vernon Chatman
Erica Rivinoja
Ryan Quincy
Jack Shih
Jenny Yu
Nominated
Alien Earths_peliplat
Alien Earths
Howard B. Swartz
Dana Berry
Steven Reich
Ray Villard
Jason Hearne
Dave Jerrard
Nominated
The Simpsons_peliplat
The Simpsons
James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Matt Selman
John Frink
Kevin Curran
J. Stewart Burns
Michael Price
Marc Wilmore
Joel H. Cohen
Ron Hauge
Rob LaZebnik
Matt Warburton
Jeff Westbrook
Brian Kelley
Tom Klein
Mike B. Anderson
Oscar Cervantes
Davy Lauterbach
Matthew Nastuk
Stephanie Gillis
Nominated
The Ricky Gervais Show_peliplat
The Ricky Gervais Show
Ricky Gervais
Stephen Merchant
Karl Pilkington
Glyn Hughes
Bob Higgins
Lisa Ullmann
Margaret M. Dean
Michelle Papandrew
Craig Kellman
Nick Bertonazzi Jr.
Nominated
Outstanding Art Direction for Variety, Music or Nonfiction Programming
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
David Rockwell
Joe Celli
Winner
The Tonight Show with Conan O'Brien_peliplat
The Tonight Show with Conan O'Brien
John Shaffner
Joe Stewart
Christopher Goumas
Nominated
The 63rd Annual Tony Awards_peliplat
The 63rd Annual Tony Awards
Steve Bass
Seth Easter
Nominated
Super Bowl XLIV Halftime Show_peliplat
Super Bowl XLIV Halftime Show
Bruce Rodgers
Sean Dougall
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Eugene Lee
Akira Yoshimura
Keith Raywood
Joe DeTullio
Nominated
American Idol_peliplat
American Idol
James Yarnell
Gregg Rainwater
Dave Edwards
Nominated
Outstanding Art Direction for a Miniseries or Movie
The Pacific_peliplat
The Pacific
Anthony Pratt
Dominic Hyman
Richard Hobbs
Scott Bird
Jim Millett
Rolland Pike
Lisa Thompson
Winner
Cranford_peliplat
Cranford
Donal Woods
Mark Kebby
Trisha Edwards
Nominated
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Richard Hoover
Meghan C. Rogers
Gabriella Villarreal
Nominated
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Stephen Altman
John Bucklin
Helen Britten
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Mark Ricker
Amy Fritz
Rena DeAngelo
Nominated
Outstanding Art Direction for a Multi-Camera Series
The New Adventures of Old Christine_peliplat
The New Adventures of Old Christine
Cabot McMullen
Amy Feldman
Nominated
Hell's Kitchen_peliplat
Hell's Kitchen
John Janavs
Robert Frye
Stephen Paul Fackrell
Nominated
The Big Bang Theory_peliplat
The Big Bang Theory
John Shaffner
Ann Shea
Nominated
Rules of Engagement_peliplat
Rules of Engagement
Bernard Vyzga
Jerie Kelter
Nominated
How I Met Your Mother_peliplat
How I Met Your Mother
Steve Olson
Susan Mina Eschelbach
Nominated
Outstanding Art Direction for a Single Camera Series
The Tudors_peliplat
The Tudors
Tom Conroy
Colman Corish
Crispian Sallis
Winner
Lost_peliplat
Lost
Zack Grobler
Matthew C. Jacobs
Carol Bayne Kelley
Nominated
True Blood_peliplat
True Blood
Suzuki Ingerslev
Catherine Smith
Laura Richarz
Nominated
Heroes_peliplat
Heroes
Ruth Ammon
Sandy Getzler
Ron Franco
Nominated
Modern Family_peliplat
Modern Family
Richard Berg
Amber Haley
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Mark Hutman
Christopher Brown
Barbara Munch
Nominated
Outstanding Casting for a Comedy Series
Modern Family_peliplat
Modern Family
Jeff Greenberg
Winner
Glee_peliplat
Glee
Robert J. Ulrich
Eric Dawson
Jim Carnahan
Nominated
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Julie Tucker
Ross Meyerson
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Jennifer McNamara
Nominated
United States of Tara_peliplat
United States of Tara
Cami Patton
Jennifer Lare
Nominated
Outstanding Casting for a Drama Series
Mad Men_peliplat
Mad Men
Laura Schiff
Carrie Audino
Winner
The Good Wife_peliplat
The Good Wife
Mark Saks
Nominated
Dexter_peliplat
Dexter
Shawn Dawson
Nominated
Big Love_peliplat
Big Love
Junie Lowry-Johnson
Libby Goldstein
Lisa Soltau
Nominated
True Blood_peliplat
True Blood
Junie Lowry-Johnson
Libby Goldstein
Nominated
Friday Night Lights_peliplat
Friday Night Lights
Linda Lowy
John Brace
Beth Sepko
Nominated
Outstanding Casting for a Miniseries, Movie or a Special
The Pacific_peliplat
The Pacific
Meg Liberman
Cami Patton
Christine King
Jennifer Euston
Suzanne Smith
Winner
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
David Rubin
Richard Hicks
Angelique Midthunder
Nominated
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
David Rubin
Richard Hicks
Beth Sepko
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Ellen Chenoweth
Nominated
Emma_peliplat
Emma
Gemma Hancock
Sam Stevenson
Nominated
Outstanding Children's Nonfiction Program
Nick News with Linda Ellerbee_peliplat
Nick News with Linda Ellerbee
Linda Ellerbee
Rolfe Tessem
Wally Berger
Mark Lyons
Martin D. Toub
Winner
When Families Grieve_peliplat
When Families Grieve
Christina Delfico
Lisa Lax
Nancy Stern Winters
Rob Burnett
David Letterman
Andrew Ames
Kevin Clash
Nominated
Outstanding Children's Program
Wizards of Waverly Place: The Movie_peliplat
Wizards of Waverly Place: The Movie
Peter Murrieta
Kevin Lafferty
Winner
Hannah Montana_peliplat
Hannah Montana
Michael Poryes
Steven Peterman
Douglas Lieblein
Andrew Green
Richard G. King
Nominated
iCarly_peliplat
iCarly
Dan Schneider
Robin Weiner
Joe Catania
Bruce Rand Berman
Nominated
Jonas_peliplat
Jonas
Michael Curtis
Roger S.H. Schulman
Ivan Menchell
Greg Hampson
Nominated
Wizards of Waverly Place_peliplat
Wizards of Waverly Place
Peter Murrieta
Todd J. Greenwald
Vince Cheung
Ben Montanio
Greg Hampson
Gigi McCreery
Perry M. Rein
Nominated
Outstanding Choreography
So You Think You Can Dance_peliplat
So You Think You Can Dance
Mia Michaels
Winner
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Chelsie Hightower
Derek Hough
Nominated
So You Think You Can Dance_peliplat
So You Think You Can Dance
Stacey Tookey
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Adam Shankman
Nominated
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Derek Hough
Nominated
Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming
Life_peliplat
Life
Winner
Whale Wars_peliplat
Whale Wars
Nominated
The National Parks: America's Best Idea_peliplat
The National Parks: America's Best Idea
Buddy Squires
Nominated
Deadliest Catch_peliplat
Deadliest Catch
Nominated
America: The Story of the US_peliplat
America: The Story of the US
Dirk Nel
Nominated
Outstanding Cinematography for Reality Programming
Survivor_peliplat
Survivor
Winner
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Tom Cunningham
Sylvestre Campe
Petr Cikhart
Peter Rieveschl
Richard Forman
Nominated
Man vs. Wild_peliplat
Man vs. Wild
Simon Reay
Nominated
Top Chef Masters_peliplat
Top Chef Masters
Gus Dominguez
Nominated
Top Chef_peliplat
Top Chef
Tim Spellman
Nominated
Dirty Jobs_peliplat
Dirty Jobs
Doug Glover
Troy Paff
Carston Bell
Nominated
Outstanding Cinematography for a Half-Hour Series
Weeds_peliplat
Weeds
Michael Trim
Winner
Hung_peliplat
Hung
Uta Briesewitz
Nominated
Two and a Half Men_peliplat
Two and a Half Men
Steven V. Silver
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Matthew Clark
Nominated
Gary Unmarried_peliplat
Gary Unmarried
Gary Baum
Nominated
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Vanja Cernjul
Nominated
Outstanding Cinematography for a Miniseries or Movie
Cranford_peliplat
Cranford
Ben Smithard
Winner
The Pacific_peliplat
The Pacific
Stephen F. Windon
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Eigil Bryld
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Remi Adefarasin
Nominated
The Prisoner_peliplat
The Prisoner
Florian Hoffmeister
Nominated
Outstanding Cinematography for a One Hour Series
CSI: Crime Scene Investigation_peliplat
CSI: Crime Scene Investigation
Christian Sebaldt
Winner
Flashforward_peliplat
Flashforward
Kramer Morgenthau
Nominated
Breaking Bad_peliplat
Breaking Bad
Michael Slovis
Nominated
The Tudors_peliplat
The Tudors
Ousama Rawi
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Chris Manley
Nominated
Outstanding Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
Cranford_peliplat
Cranford
Jenny Beavan
Alison Beard
Winner
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Michael Dennison
Fran Vega-Buck
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Rita Ryack
Maria Tortu
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Penny Rose
Ken Crouch
Nominated
Emma_peliplat
Emma
Rosalind Ebbutt
Amanda Keable
Nominated
Outstanding Costumes for a Series
The Tudors_peliplat
The Tudors
Joan Bergin
Susan O'Connor Cave
Winner
The Good Wife_peliplat
The Good Wife
Daniel Lawson
Jennifer Rogien
Daniele Hollywood
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Lou Eyrich
Marisa Aboitiz
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Tom Broecker
Remy Pearce
Joanna Brett
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Janie Bryant
Le Dawson
Nominated
Outstanding Costumes for a Variety/Music Program or a Special
So You Think You Can Dance_peliplat
So You Think You Can Dance
Soyon An
Grainne O'Sullivan
Winner
Jimmy Kimmel Live!_peliplat
Jimmy Kimmel Live!
Rodney Munoz
Winner
Titan Maximum_peliplat
Titan Maximum
Jeanette Moffat
Winner
Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Fiction
Star Wars Uncut_peliplat
Star Wars Uncut
Casey Pugh
Jamie Wilkinson
Winner
Dexter_peliplat
Dexter
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Nominated
Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Nonfiction
Late Night with Jimmy Fallon_peliplat
Late Night with Jimmy Fallon
Jimmy Fallon
Gavin Purcell
Sara Schaefer
Robert L. Angelo
Winner
The Biggest Loser_peliplat
The Biggest Loser
Nominated
Top Chef_peliplat
Top Chef
Nominated
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
American Experience_peliplat
American Experience
Barak Goodman
Winner
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Bertram van Munster
Nominated
Terror in Mumbai_peliplat
Terror in Mumbai
Dan Reed
Nominated
Monty Python: Almost the Truth - The Lawyer's Cut_peliplat
Monty Python: Almost the Truth - The Lawyer's Cut
Bill Jones
Ben Timlett
Nominated
By the People: The Election of Barack Obama_peliplat
By the People: The Election of Barack Obama
Amy Rice
Alicia Sams
Nominated
Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Series
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Don Roy King
Winner
The Colbert Report_peliplat
The Colbert Report
Jim Hoskinson
Nominated
The Tonight Show with Conan O'Brien_peliplat
The Tonight Show with Conan O'Brien
Allan Kartun
Nominated
Late Show with David Letterman_peliplat
Late Show with David Letterman
Jerry Foley
Nominated
The Daily Show_peliplat
The Daily Show
Chuck O'Neil
Nominated
Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Special
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games_peliplat
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games
Bucky Gunts
Winner
The 63rd Annual Tony Awards_peliplat
The 63rd Annual Tony Awards
Glenn Weiss
Nominated
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert_peliplat
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert
Joel Gallen
Nominated
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
Louis J. Horvitz
Nominated
In Performance at the White House: A Celebration of Music from the Civil Rights Movement_peliplat
In Performance at the White House: A Celebration of Music from the Civil Rights Movement
Ron de Moraes
Nominated
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Neil Patrick Harris_peliplat
Neil Patrick Harris
Glee
Winner
Mike O'Malley_peliplat
Mike O'Malley
Glee
Nominated
Will Arnett_peliplat
Will Arnett
30 Rock
Nominated
Jon Hamm_peliplat
Jon Hamm
30 Rock
Nominated
Fred Willard_peliplat
Fred Willard
Modern Family
Nominated
Eli Wallach_peliplat
Eli Wallach
Nurse Jackie
Nominated
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
John Lithgow_peliplat
John Lithgow
Dexter
Winner
Ted Danson_peliplat
Ted Danson
Damages
Nominated
Alan Cumming_peliplat
Alan Cumming
The Good Wife
Nominated
Robert Morse_peliplat
Robert Morse
Mad Men
Nominated
Gregory Itzin_peliplat
Gregory Itzin
24
Nominated
Beau Bridges_peliplat
Beau Bridges
The Closer
Nominated
Dylan Baker_peliplat
Dylan Baker
The Good Wife
Nominated
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Betty White_peliplat
Betty White
Saturday Night Live
Winner
Jane Lynch_peliplat
Jane Lynch
Two and a Half Men
Nominated
Kristin Chenoweth_peliplat
Kristin Chenoweth
Glee
Nominated
Kathryn Joosten_peliplat
Kathryn Joosten
Desperate Housewives
Nominated
Christine Baranski_peliplat
Christine Baranski
The Big Bang Theory
Nominated
Tina Fey_peliplat
Tina Fey
Saturday Night Live
Nominated
Elaine Stritch_peliplat
Elaine Stritch
30 Rock
Nominated
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Ann-Margret_peliplat
Ann-Margret
Law & Order: Special Victims Unit
Winner
Shirley Jones_peliplat
Shirley Jones
The Cleaner
Nominated
Elizabeth Mitchell_peliplat
Elizabeth Mitchell
Lost
Nominated
Sissy Spacek_peliplat
Sissy Spacek
Big Love
Nominated
Lily Tomlin_peliplat
Lily Tomlin
Damages
Nominated
Mary Kay Place_peliplat
Mary Kay Place
Big Love
Nominated
Outstanding Hairstyling for a Miniseries or a Movie
Emma_peliplat
Emma
Anne Oldham
Winner
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Colleen Callaghan
Joseph Whitmeyer
Cydney Cornell
Nominated
Cranford_peliplat
Cranford
Karen Hartley
Nominated
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Enid Arias
Geordie Sheffer
Nominated
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Geordie Sheffer
Charles Yusko
Nominated
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Mary Guerrero
Kim Messina
Jennifer Guerrero-Mazursky
Maria Valdivia
Cynthia P. Romo
Cyndra Dunn
Winner
How I Met Your Mother_peliplat
How I Met Your Mother
Grace Hernandez
Jennifer Guerrero-Mazursky
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Anthony Wilson
Maria Valdivia
Vickie Mynes
Gail Rowell-Ryan
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Bettie O. Rogers
Jodi Mancuso
Inga Thrasher
Jennifer Serio
Cara Hannah
Christal Schanes
Nominated
Two and a Half Men_peliplat
Two and a Half Men
Pixie Schwartz
Krista Borrelli
Ralph M. Abalos
Janice Zoladz
Nominated
Outstanding Hairstyling for a Single Camera Series
Mad Men_peliplat
Mad Men
Lucia Mace
Anthony Wilson
Mary Guerrero
Peggy Semtob
Winner
Glee_peliplat
Glee
Stacey K. Black
Mary Gail Stultz
Roxanne N. Sutphen
Gina Bonacquisti
Nominated
Castle_peliplat
Castle
Toni-Ann Walker
Yuko T. Koach
Lillie S. Frierson
Nominated
State of the Union_peliplat
State of the Union
Martin Samuel
Colleen LaBaff
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Lynda Kyle Walker
Ann Marie Luddy
Michael Ward
Gina Bonacquisti
Nominated
The Tudors_peliplat
The Tudors
Dee Corcoran
Nominated
Outstanding Individual in Animation
Generator Rex_peliplat
Generator Rex
Chu-Hui Song
Winner
Prep & Landing_peliplat
Prep & Landing
Andrew Edward Harkness
Winner
Prep & Landing_peliplat
Prep & Landing
Mac George
Winner
Family Guy_peliplat
Family Guy
Greg Colton
Winner
Prep & Landing_peliplat
Prep & Landing
Joe Mateo
Winner
The Ricky Gervais Show_peliplat
The Ricky Gervais Show
Andy Bialk
Winner
Generator Rex_peliplat
Generator Rex
Nora Murphy
Winner
The Simpsons_peliplat
The Simpsons
Charles Ragins
Winner
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Variety, Music or Comedy Programming
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games_peliplat
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games
Robert A. Dickinson
Ted Wells
Travis Hagenbuch
Winner
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Simon Miles
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Phil Hymes
Geoff Amoral
Rick McGuinness
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Robert A. Dickinson
Robert T. Barnhart
Andy O'Reilly
Nominated
Outstanding Main Title Design
Bored to Death_peliplat
Bored to Death
Thomas Barham
Dean Haspiel
Marci Ichimura
Anthony Luigi Santoro
Winner
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Michael Riley
Bob Swensen
Nominated
Human Target_peliplat
Human Target
Karin Fong
Jeremy Cox
Cara McKenney
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Steve Fuller
Ahmet Ahmet
Peter Frankfurt
Lauren Hartstone
Nominated
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Steve Fuller
Mark Gardner
Cara McKenney
Nominated
Outstanding Makeup for a Miniseries or a Movie (Non-Prosthetic)
The Pacific_peliplat
The Pacific
Chiara Tripodi
Toni Ffrench
Winner
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Tarra D. Day
Meredith Johns
Nominated
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Dorothy J. Pearl
Sheila Trujillo-Gomez
Kelly Jefferson
Tarra D. Day
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Dorothy J. Pearl
John Caglione Jr.
Nominated
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
So You Think You Can Dance_peliplat
So You Think You Can Dance
Amy Strozzi
Heather Cummings
Crystal Wolfchild
Tifanie White
Adam Christopher
Marie Del Prete
Nominated
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-prosthetic)
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Louie Zakarian
Josh Turi
Amy Tagliamonti
Winner
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Bruce Grayson
Barbara Fonte
Lori Benson
Melanie Mills
Nominated
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Melanie Mills
Zena Shteysel
Patti Ramsey Bortoli
Angela Moos
Barbara Fonte
Nadege Schoenfeld
Nominated
The Big Bang Theory_peliplat
The Big Bang Theory
Peggy Nichols
Ken Diaz
Vikki McCarter
Nominated
So You Think You Can Dance_peliplat
So You Think You Can Dance
Amy Strozzi
Heather Cummings
Crystal Wolfchild
Tifanie White
Adam Christopher
Nominated
Outstanding Makeup for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
Grey's Anatomy_peliplat
Grey's Anatomy
Norman T. Leavitt
Brigitte Bugayong
Michele Teleis-Fickle
Winner
Mad Men_peliplat
Mad Men
Lana Horochowski
Ron Pipes
Maggie Fung
Kate Shorter
Bonita DeHaven
Angie Wells
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Eryn Krueger Mekash
Kelley Mitchell
Jennifer Greenberg
Robin L. Neal
Kelcey Fry
Zoe Hay
Nominated
Castle_peliplat
Castle
Debbie Zoller
Debra Schrey
Rebecca Alling
Steven E. Anderson
David DeLeon
Sara Vaughn
Nominated
Glee_peliplat
Glee
Eryn Krueger Mekash
Kelley Mitchell
Trent Cotner
Jennifer Greenberg
Michael Mekash
Nominated
Outstanding Music Composition for a Miniseries, Movie or a Special
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Alex Wurman
Winner
Georgia O'Keeffe_peliplat
Georgia O'Keeffe
Jeff Beal
Nominated
Independent Lens_peliplat
Independent Lens
Todd Boekelheide
Nominated
When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story_peliplat
When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story
Lawrence Shragge
Nominated
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Marcelo Zarvos
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Blake Neely
Geoff Zanelli
Hans Zimmer
Nominated
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
24_peliplat
24
Sean Callery
Winner
Flashforward_peliplat
Flashforward
Ramin Djawadi
Nominated
Lost_peliplat
Lost
Michael Giacchino
Nominated
Psych_peliplat
Psych
Adam Cohen
John Robert Wood
Nominated
Batman: The Brave and the Bold_peliplat
Batman: The Brave and the Bold
Michael McCuistion
Lolita Ritmanis
Kristopher Carter
Michael Jelenic
James Tucker
Nominated
Outstanding Music Direction
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games_peliplat
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games
Dave Pierce
Winner
Great Performances_peliplat
Great Performances
David Foster
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Marc Shaiman
Nominated
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
Rob Mathes
Rob Berman
Nominated
Celtic Woman: Songs from the Heart_peliplat
Celtic Woman: Songs from the Heart
David Downes
Nominated
In Performance at the White House: Fiesta Latina_peliplat
In Performance at the White House: Fiesta Latina
Sheila E.
Nominated
Outstanding Nonfiction Series
The National Parks: America's Best Idea_peliplat
The National Parks: America's Best Idea
Ken Burns
Dayton Duncan
Winner
Deadliest Catch_peliplat
Deadliest Catch
Thom Beers
Jeff Conroy
Paul Gasek
Tracy Rudolph
Matt Renner
Ethan Prochnik
Eric Lange
Nominated
Life_peliplat
Life
Catherine McCarthy
Michael Gunton
Susan Winslow
Paul Spillenger
Martha Holmes
Nominated
American Masters_peliplat
American Masters
Susan Lacy
Prudence Glass
Julie Sacks
John Beug
Jeff Jampol
Dick Wolf
Peter Jankowski
Nominated
Monty Python: Almost the Truth - The Lawyer's Cut_peliplat
Monty Python: Almost the Truth - The Lawyer's Cut
Harold Gronenthal
George Lentz Jr.
Christine Lubrano
Andrew Winter
Bill Jones
Ben Timlett
Nominated
American Experience_peliplat
American Experience
Mark Samels
Sharon Grimberg
Susan Bellows
Ric Burns
Mary Recine
Bonnie Lafave
Robin Espinola
Nominated
Outstanding Nonfiction Special
Teddy: In His Own Words_peliplat
Teddy: In His Own Words
Dyllan McGee
Jacqueline Glover
Peter W. Kunhardt
Sheila Nevins
Winner
Believe: The Eddie Izzard Story_peliplat
Believe: The Eddie Izzard Story
Max Burgos
John Gore
James Goddard
Sarah Townsend
Nominated
Saturday Night Live in the 2000s: Time and Again_peliplat
Saturday Night Live in the 2000s: Time and Again
Ken Aymong
Kenneth Bowser
Declan Baldwin
Nominated
The Simpsons 20th Anniversary Special: In 3-D! On Ice!_peliplat
The Simpsons 20th Anniversary Special: In 3-D! On Ice!
Morgan Spurlock
Jeremy Chilnick
Nominated
Johnny Mercer: The Dream's on Me_peliplat
Johnny Mercer: The Dream's on Me
Clint Eastwood
Bruce Ricker
Nominated
By the People: The Election of Barack Obama_peliplat
By the People: The Election of Barack Obama
Amy Rice
Alicia Sams
Edward Norton
Stuart Blumberg
Bill Migliore
Nominated
Outstanding Original Main Title Theme Music
Nurse Jackie_peliplat
Nurse Jackie
Wendy Melvoin
Lisa Coleman
Winner
Human Target_peliplat
Human Target
Bear McCreary
Nominated
Legend of the Seeker_peliplat
Legend of the Seeker
Joseph LoDuca
Nominated
Justified_peliplat
Justified
Rench
T.O.N.E-z
Nominated
Warehouse 13_peliplat
Warehouse 13
Edward Rogers
Nominated
Outstanding Original Music and Lyrics
Monk_peliplat
Monk
Randy Newman
Winner
How I Met Your Mother_peliplat
How I Met Your Mother
Carter Bays
Craig Thomas
Nominated
Rescue Me_peliplat
Rescue Me
Peter Tolan
Brad Hatfield
Nominated
Family Guy_peliplat
Family Guy
Walter Murphy
Seth MacFarlane
Nominated
Treme_peliplat
Treme
Steve Earle
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Andy Samberg
Akiva Schaffer
Jorma Taccone
Nominated
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
By the People: The Election of Barack Obama_peliplat
By the People: The Election of Barack Obama
Sam Pollard
Geeta Gandbhir
Arielle Amsalem
Winner
America: The Story of the US_peliplat
America: The Story of the US
Matt Lowe
Nominated
Life_peliplat
Life
Martin Elsbury
Sharon Gillooly
Nominated
Whale Wars_peliplat
Whale Wars
Eric Myerson
Andrew Schrader
Joseph McCasland
Nominated
Deadliest Catch_peliplat
Deadliest Catch
Kelly Coskran
Josh Earl
Nominated
Outstanding Picture Editing for Reality Programming
Intervention_peliplat
Intervention
Erik Christensen
Winner
Top Chef_peliplat
Top Chef
Adrienne Salisbury
Matt Reynolds
Jamie Nelsen
Laronda Morris
Steve Lichtenstein
Kevin Kearney
Katherine Griffin
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Eric Goldfarb
Julian Gomez
Andrew Kozar
Paul C. Nielsen
Mike Bolanowski
Jennifer Nelson
Jacob Parsons
Rich Remis
Nominated
Extreme Makeover: Home Edition_peliplat
Extreme Makeover: Home Edition
Steve Mellon
Wes Paster
Matt Deitrich
Tenna Guthrie
Arek Hope
Karin Hoving
Phil Stuben
Hilary Scratch
Nominated
Survivor_peliplat
Survivor
Michael Greer
Tim Atzinger
Chad Bertalotto
Andrew Bolhuis
Eric Gardner
Evan Mediuch
Joubin Mortazavi
Nominated
Outstanding Picture Editing for a Comedy Series (Single or Multi-Camera)
Modern Family_peliplat
Modern Family
Ryan Case
Winner
Curb Your Enthusiasm_peliplat
Curb Your Enthusiasm
Steven Rasch
Nominated
Curb Your Enthusiasm_peliplat
Curb Your Enthusiasm
Roger Nygard
Jonathan Corn
Nominated
Modern Family_peliplat
Modern Family
Jonathan Schwartz
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Ken Eluto
Nominated
Outstanding Picture Editing for a Special (Single or Multi-Camera)
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert_peliplat
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert
Bill DeRonde
John Zimmer
Mark Stepp
Michael Polito
Winner
Robin Williams: Weapons of Self Destruction_peliplat
Robin Williams: Weapons of Self Destruction
Michael Schultz
Nominated
Kathy Griffin: Balls of Steel_peliplat
Kathy Griffin: Balls of Steel
David W. Foster
Nominated
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
Michael Polito
Nominated
Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
The Pacific_peliplat
The Pacific
Jason Baird
Sean Genders
Jac Charlton
Chad Atkinson
Ben Rittenhouse
Steve Katz
Robert Charlton
Greg Nicotero
Winner
Nip/Tuck_peliplat
Nip/Tuck
Stephanie A. Fowler
Bari Dreiband-Burman
Bart Mixon
Michele Tyminski Schoenbach
Thomas Floutz
Thomas R. Burman
Vincent Van Dyke
Nominated
Grey's Anatomy_peliplat
Grey's Anatomy
Norman T. Leavitt
Bari Dreiband-Burman
Thomas Floutz
Bart Mixon
Vincent Van Dyke
Thomas R. Burman
Nominated
True Blood_peliplat
True Blood
Brigette A. Myre
Ned Neidhardt
Sam Polin
Danielle Noe
Todd Masters
Dan Rebert
Nominated
Castle_peliplat
Castle
Debbie Zoller
Stephen Prouty
Todd McIntosh
Nominated
Outstanding Short-Form Picture Editing
Late Night with Jimmy Fallon_peliplat
Late Night with Jimmy Fallon
Chris Tartaro
Winner
Jimmy Kimmel Live!_peliplat
Jimmy Kimmel Live!
Kevin McCullough
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Dakota Solt
Nominated
American Idol_peliplat
American Idol
Oren Castro
Nominated
Jimmy Kimmel Live!_peliplat
Jimmy Kimmel Live!
Brian Marsh
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Jon Bloom
Bayard Stryker
Nominated
Outstanding Short-Format Animated Program
Robot Chicken_peliplat
Robot Chicken
Seth Green
Matthew Senreich
Keith Crofford
Mike Lazzo
Alexander Bulkley
Corey Campodonico
Ollie Green
Douglas Goldstein
Tom Root
Hugh Davidson
Mike Fasolo
Kevin Shinick
Zeb Wells
Chris McKay
Ethan Marak
Winner
Chowder_peliplat
Chowder
C.H. Greenblatt
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Louis J. Cuck
Kevin Kramer
William Reiss
Ian Wasseluk
Eddy Houchins
Nominated
The Marvelous Misadventures of Flapjack_peliplat
The Marvelous Misadventures of Flapjack
Brian A. Miller
Thurop Van Orman
Jennifer Pelphrey
Pernelle Hayes
Kent Osborne
Patrick McHale
Somvilay Xayaphone
John McIntyre
Larry Leichliter
Nominated
Adventure Time_peliplat
Adventure Time
Derek Drymon
Rob Swartz
Rob Sorcher
Fred Seibert
Jennifer Pelphrey
Brian A. Miller
Curtis Lelash
Kevin Kolde
Kelly Crews
Timothy McKeon
Merriwether Williams
Kent Osborne
Pendleton Ward
Larry Leichliter
Dong-kun Won
Nominated
Kick Buttowski: Suburban Daredevil_peliplat
Kick Buttowski: Suburban Daredevil
Chris Savino
Sandro Corsaro
Janelle Momary
Nominated
Uncle Grandpa_peliplat
Uncle Grandpa
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Rob Sorcher
Craig McCracken
Peter Browngardt
Rob Renzetti
Janet Dimon
Robert Alvarez
Nominated
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Drama Series
Lost_peliplat
Lost
Stephen Semel
Mark Goldman
Christopher Nelson
Henk Van Eeghen
Winner
Dexter_peliplat
Dexter
Matthew Colonna
Nominated
Breaking Bad_peliplat
Breaking Bad
Skip Macdonald
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Pattye Rogers
Christopher Nelson
Nominated
Mad Men_peliplat
Mad Men
Tom Wilson
Nominated
Outstanding Single Camera Picture Editing for a Miniseries or a Movie
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Leo Trombetta
Winner
You Don't Know Jack_peliplat
You Don't Know Jack
Aaron Yanes
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Alan Cody
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Edward A. Warschilka
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Alan Cody
Marta Evry
Nominated
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
America: The Story of the US_peliplat
America: The Story of the US
Phitz Hearne
Winner
The National Parks: America's Best Idea_peliplat
The National Parks: America's Best Idea
Erik Ewers
Craig Mellish
Ryan Gifford
Dave Mast
Jacob Ribicoff
Margaret Shepardson-Legere
Meagan Frappiea
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Eric Goldfarb
Julian Gomez
Andrew Kozar
Paul C. Nielsen
Jacob Parsons
Rich Remis
Jennifer Nelson
Mike Bolanowski
Rick Livingstone
Nominated
Life_peliplat
Life
Kate Hopkins
Nominated
Teddy: In His Own Words_peliplat
Teddy: In His Own Words
Neil Cedar
Nominated
Outstanding Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
The Pacific_peliplat
The Pacific
Tom Bellfort
Benjamin L. Cook
Daniel S. Irwin
Hector C. Gika
Charles Maynes
Paul Aulicino
John C. Stuver
David Williams
Michelle Pazer
John Finklea
Jody Thomas
Katherine Rose
Winner
Temple Grandin_peliplat
Temple Grandin
Bryan Bowen
Vanessa Lapato
Paul Curtis
Petra Bach
Bruce Tanis
Ellen Segal
David Lee Fein
Hilda Hodges
Nominated
Moonshot_peliplat
Moonshot
Peter Baldock
Michael Feinberg
Adele Fletcher
Simon Gershon
Richard Todman
Julie Ankerson
Nominated
Alice_peliplat
Alice
Kirby Jinnah
Melody Drolet
James Wallace
Brian Campbell
Jay Cheetham
Dario DiSanto
Kris Fenske
Rich Walters
Shane Shemko
Cam Wagner
Nominated
Outstanding Sound Editing for a Series
24_peliplat
24
William Dotson
Cathie Speakman
Pembrooke Andrews
Jeffrey R. Whitcher
Shawn Kennelly
Daryl Fontenault
Melissa Kennelly
Jeff Charbonneau
Laura Macias
Vince Nicastro
Winner
Fringe_peliplat
Fringe
Paul Curtis
Rick Norman
Bruce Tanis
Paul Apelgren
Shelley Roden
Richard Partlow
Nominated
Breaking Bad_peliplat
Breaking Bad
Kurt Nicholas Forshager
Kathryn Madsen
Mark Cookson
Cormac Funge
Jane Boegel
Jason Tregoe Newman
Gregg Barbanell
Dominique Decaudain
Nominated
True Blood_peliplat
True Blood
John Benson
Jason Krane
Christian Buenaventura
Stuart Martin
Bruno Coon
Zane D. Bruce
Jeff Gunn
Nominated
Lost_peliplat
Lost
Thomas DeGorter
Joseph Schultz
Paula Fairfield
Carla Murray
Maciek Malish
Jay Keiser
Geordy Sincavage
Mark Allen
Bob Kellough
Christopher B. Reeves
Gabrielle Gilbert Reeves
Alex Levy
Adam DeCoster
James Bailey
Nominated
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming
Deadliest Catch_peliplat
Deadliest Catch
Bob Bronow
Winner
Life_peliplat
Life
Graham Wild
John Rigatuso
Nominated
The National Parks: America's Best Idea_peliplat
The National Parks: America's Best Idea
Dominick Tavella
Nominated
The Amazing Race_peliplat
The Amazing Race
Jim Ursulak
Dean Gaveau
Jerry Masanky Chabane
Troy Smith
Nominated
Spectacle: Elvis Costello with..._peliplat
Spectacle: Elvis Costello with...
Susan Pelino
Jay Vicari
John Harris
Nominated
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) And Animation
Entourage_peliplat
Entourage
Alec St. John
Todd Orr
Tom Stasinis
Dennis Kirk
Winner
Modern Family_peliplat
Modern Family
Stephen Tibbo
Brian Harman
Dean Okrand
Winner
Two and a Half Men_peliplat
Two and a Half Men
Bruce Peters
Bob La Masney
Kathy Oldham
Nominated
The Office_peliplat
The Office
Benjamin Patrick
John W. Cook II
Peter Nusbaum
Nominated
30 Rock_peliplat
30 Rock
Griffin Richardson
Tony Pipitone
Bill Marino
Nominated
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Glee_peliplat
Glee
Phillip W. Palmer
Doug Andham
Joe Earle
Winner
24_peliplat
24
William Gocke
Mike Olman
Kenneth Kobett
Larold Rebhun
Nominated
House M.D._peliplat
House M.D.
Von Varga
Juan Cisneros
Richard Weingart
Gerry Lentz
Nominated
Lost_peliplat
Lost
Robert J. Anderson Jr.
Ken King
Frank Morrone
Scott Weber
Nominated
Dexter_peliplat
Dexter
James Clark
Elmo Ponsdomenech
Kevin Roache
Jeremy Balko
Nominated
Outstanding Sound Mixing for a Miniseries or a Movie
The Pacific_peliplat
The Pacific
Andrew Ramage
Michael Minkler
Daniel J. Leahy
Winner
The Pacific_peliplat
The Pacific
Gary Wilkins
Michael Minkler
Daniel J. Leahy
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Andrew Ramage
Michael Minkler
Daniel J. Leahy
Craig Mann
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
Gary Wilkins
Michael Minkler
Daniel J. Leahy
Marc Fishman
Nominated
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
The 52nd Annual Grammy Awards_peliplat
The 52nd Annual Grammy Awards
Tom Holmes
Eric Johnston
John Harris
Eric Schilling
Mike Parker
Tom Pesa
Ron Reaves
Paul Sandweiss
Pablo Munguia
Bob La Masney
Mikael Stewart
Winner
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert_peliplat
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert
Carl Glanville
Jay Vicari
Al Centrella
Brian Riordan
Bob Clearmountain
John Harris
Winner
American Idol_peliplat
American Idol
Ed Greene
Randy Faustino
Andrew Fletcher
Mike Parker
Gary Long
Brian Riordan
Conner Moore
Adrian Ordonez
Christian Schrader
Nominated
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Evan Adelman
Eric Johnston
John Protzko
Boyd Wheeler
Nominated
American Idol_peliplat
American Idol
Ed Greene
Andrew Fletcher
Tim Hatayama
Mike Parker
Gary Long
Brian Riordan
Conner Moore
Adrian Ordonez
Christian Schrader
Bruce Arledge Jr.
Randy Faustino
Paul Wittman
Alex Guessard
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Ed Greene
Frank Wolf
Pablo Munguia
Robert Douglass
Patrick Baltzell
Mike Parker
Brian Riordan
Adrian Ordonez
Conner Moore
Toby Foster
Nominated
Outstanding Special Class Programs
The 63rd Annual Tony Awards_peliplat
The 63rd Annual Tony Awards
Ricky Kirshner
Glenn Weiss
Neil Patrick Harris
Winner
Agnes Chu_peliplat
Agnes Chu
Nominated
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games_peliplat
Vancouver 2010: XXI Olympic Winter Games
Dick Ebersol
David Neal
Nominated
Rachel Maceiras_peliplat
Rachel Maceiras
Nominated
30 Rock: The Webisodes_peliplat
30 Rock: The Webisodes
Eric Gurian
William Sell
Clint Koltveit
Nominated
Avatar: Creating the World of Pandora_peliplat
Avatar: Creating the World of Pandora
Thomas C. Grane
Jason Groff
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Adam Shankman
Bill Mechanic
Michael B. Seligman
Alec Baldwin
Steve Martin
Nominated
Outstanding Special Visual Effects for a Miniseries, Movie or a Special
The Pacific_peliplat
The Pacific
John E. Sullivan
Joss Williams
David Taritero
David Goldberg
Angelo Sahin
Marco Recuay
William Mesa
Chris Bremble
Jerry Pooler
Winner
Virtuality_peliplat
Virtuality
Gary Hutzel
Michael Gibson
Andrew Karr
Ryan Schroer
Pierre Drolet
Heather McAuliff
Derek Ledbetter
Alec McClymont
Daniel Osaki
Nominated
Ben 10: Alien Swarm_peliplat
Ben 10: Alien Swarm
Evan Jacobs
Sean McPherson
Andrew Orloff
Brent Young
Nominated
The Pacific_peliplat
The Pacific
John E. Sullivan
Joss Williams
David Taritero
Peter Webb
Dion Hatch
John P. Mesa
Jerry Pooler
Paul Graff
Nominated
Outstanding Special Visual Effects for a Series
CSI: Crime Scene Investigation_peliplat
CSI: Crime Scene Investigation
Sabrina Arnold
Rik Shorten
Steven Meyer
Derek Smith
Christina Spring
Joshua Cushner
Thomas Bremer
Mark R. Byers
Zachariah Zaubi
Winner
Stargate Universe_peliplat
Stargate Universe
Mark Savela
Michael Lowes
Viv Jim
Kodie Mackenzie
Andrew Karr
Alec McClymont
Brenda Campbell
Craig Van Den Biggelaar
Nominated
Stargate Universe_peliplat
Stargate Universe
Mark Savela
James Kawano
Krista McLean
Luke Vallee
Jason Gross
Steve Garrad
Chris Derochie
Robert Bourgeault
Nominated
V_peliplat
V
Andrew Orloff
Karen Czukerberg
Chris Zapara
Johnathan R. Banta
Steve Graves
Chris Irving
Michael Cliett
Roberto Biagi
Nominated
Caprica_peliplat
Caprica
Gary Hutzel
Michael Gibson
Doug Drexler
Jesse Toves
Kyle Toucher
Pierre Drolet
Heather McAuliff
Derek Ledbetter
David R. Morton
Nominated
Outstanding Stunt Coordination
Flashforward_peliplat
Flashforward
Danny Weselis
Winner
House M.D._peliplat
House M.D.
Jim Ramos Vickers
Nominated
Chuck_peliplat
Chuck
Merritt Yohnka
Nominated
24_peliplat
24
Jeff Cadiente
Nominated
Human Target_peliplat
Human Target
Dean Choe
Nominated
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert_peliplat
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert
Allan Wells
Dave Driscoll
Dave Eastwood
Jay Kulick
Brian Lataille
David Levisohn
Lyn Noland
Rob Palmer
David Plakos
George Prince
Timothy Quigley
Hector Ramirez
John Repczynski
Mike Stodden
Ron Washburn
Mark Whitman
Danny Webb
Easter Xua
Jofre Rosero
Billy Steinberg
Winner
The 52nd Annual Grammy Awards_peliplat
The 52nd Annual Grammy Awards
John B. Field
Eric Becker
Kenneth Shapiro
Theodore Ashton
Danny Bonilla
Dave Eastwood
Larry Heider
Marc Hunter
David Levisohn
Steve Martyniuk
Rob Palmer
Bill Philbin
David Plakos
Hector Ramirez
Brian Reason
John Repczynski
Easter Xua
Randy Gomez
Kris Wilson
Keith Winikoff
Guy Jones
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
John B. Field
Rod Wardell
Rick Edwards
John Pritchett
Theodore Ashton
Rob Balton
Danny Bonilla
Manny Bonilla
John Burdick
Dave Eastwood
Larry Heider
Marc Hunter
Jay Kulick
David Levisohn
Lyn Noland
Rob Palmer
David Plakos
Hector Ramirez
Brian Reason
Mark Whitman
Easter Xua
John Repczynski
Jofre Rosero
Bob DelRusso
Damien Tuffereau
Steve Martyniuk
Danny Webb
Kris Wilson
Mark Sanford
Kevin Faust
Guy Jones
Nominated
Robin Williams: Weapons of Self Destruction_peliplat
Robin Williams: Weapons of Self Destruction
Keith Winikoff
Rob Balton
Maurice Brown
Bob DelRusso
Helene Haviland
Rolf Johansson
Lyn Noland
Ron Washburn
Carol Wetovich
Mark Whitman
Matty Randazzo
Nominated
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
John B. Field
John Burdick
Helene Haviland
Marc Hunter
Charlie Huntley
Jay Millard
Lyn Noland
Bill Philbin
Hector Ramirez
Chris Tafuri
Mark Whitman
Paul Ranieri
Susan Noll
Nominated
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Dancing with the Stars_peliplat
Dancing with the Stars
Charles Ciup
Brian Reason
Hector Ramirez
Larry Heider
David Levisohn
Bert Atkinson
Bettina Levesque
Adam Margolis
Easter Xua
Damien Tuffereau
Mike Malone
Chuck Reilly
Winner
The Big Bang Theory_peliplat
The Big Bang Theory
Brian W. Armstrong
Devin Atwood
John DeChene
Jamie Hitchcock
Richard Price
John O'Brien
Nominated
Late Show with David Letterman_peliplat
Late Show with David Letterman
Timothy Kennedy
Dan Campbell
Al Cialino
John Curtin
Joe DeBois
Dave Dorsett
Dan Flaherty
Karin Grzella
John Hannel
Steve Kaufman
George Rothweiler
Fred Shimizu
Claus Stuhlweissenburg
Jack Young
Bill White
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Steven Cimino
Johnny Pinto
Paul Cangialosi
Len Wechsler
Barry Frisher
Eric Eisenstein
Susan Noll
Frank Grisanti
Nominated
The Daily Show_peliplat
The Daily Show
Andre Allen
Tom Dowling
Timothy Quigley
Rich York
Phil Salanto
Paul Ranieri
Nominated
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
George Stevens Jr.
Michael Stevens
Winner
Wanda Sykes: I'ma Be Me_peliplat
Wanda Sykes: I'ma Be Me
Wanda Sykes
Liz Stanton
Nominated
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert_peliplat
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concert
Jann Wenner
Tom Hanks
Gary Goetzman
Joel Gallen
Joel Peresman
Nominated
Bill Maher... But I'm Not Wrong_peliplat
Bill Maher... But I'm Not Wrong
Bill Maher
Marc Gurvitz
Benn Fleishman
Pat Tourk Lee
John Moffitt
Nominated
Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief_peliplat
Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief
George Clooney
Joel Gallen
Nominated
Robin Williams: Weapons of Self Destruction_peliplat
Robin Williams: Weapons of Self Destruction
David Steinberg
Marty Callner
Randall Gladstein
Mason Steinberg
Robin Williams
Nominated
Outstanding Voice-Over Performance
The Simpsons_peliplat
The Simpsons
Anne Hathaway
Winner
The Simpsons_peliplat
The Simpsons
Dan Castellaneta
Nominated
Robot Chicken_peliplat
Robot Chicken
Seth Green
Nominated
The Simpsons_peliplat
The Simpsons
Hank Azaria
Nominated
Archer_peliplat
Archer
H. Jon Benjamin
Nominated
Prep & Landing_peliplat
Prep & Landing
David Foley
Nominated
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
The National Parks: America's Best Idea_peliplat
The National Parks: America's Best Idea
Dayton Duncan
Winner
America: The Story of the US_peliplat
America: The Story of the US
Jenny Ash
Ed Fields
Nominated
Life_peliplat
Life
Paul Spillenger
Nominated
Anthony Bourdain: No Reservations_peliplat
Anthony Bourdain: No Reservations
Anthony Bourdain
Nominated
The Buddha_peliplat
The Buddha
David Grubin
Nominated
Outstanding Writing for a Variety, Music or Comedy Series
The Colbert Report_peliplat
The Colbert Report
Barry Julien
Stephen Colbert
Allison Silverman
Tom Purcell
Rich Dahm
Michael Brumm
Rob Dubbin
Opus Moreschi
Peter Gwinn
Jay Katsir
Frank Lesser
Glenn Eichler
Peter Grosz
Meredith Scardino
Max Werner
Eric Drysdale
Winner
Real Time with Bill Maher_peliplat
Real Time with Bill Maher
Adam Felber
Matt Gunn
Brian Jacobsmeyer
Jay Jaroch
Chris Kelly
Bill Maher
Billy Martin
Jonathan Schmock
Danny Vermont
Scott Carter
Nominated
Saturday Night Live_peliplat
Saturday Night Live
Doug Abeles
James Anderson
Alex Baze
Jillian Bell
Hannibal Buress
Jessica Conrad
James Downey
Steve Higgins
Colin Jost
Erik Kenward
Jessi Klein
Rob Klein
John Lutz
Seth Meyers
Lorne Michaels
John Mulaney
Christine Nangle
Michael Patrick O'Brien
Paula Pell
Ryan Perez
Simon Rich
Marika Sawyer
Akiva Schaffer
John Solomon
Emily Spivey
Kent Sublette
Jorma Taccone
Bryan H. Tucker
Nominated
The Tonight Show with Conan O'Brien_peliplat
The Tonight Show with Conan O'Brien
Mike Sweeney
Conan O'Brien
Chris Albers
José Arroyo
Deon Cole
Josh Comers
Dan Cronin
Kevin Dorff
Andrés du Bouchet
Michael Gordon
Berkley Johnson
Brian Kiley
Rob Kutner
Todd Levin
Brian McCann
Guy Nicolucci
Matt O'Brien
Andy Richter
Brian Stack
Andrew Weinberg
Nominated
The Daily Show_peliplat
The Daily Show
Steve Bodow
Rory Albanese
Kevin Bleyer
Rich Blomquist
Tim Carvell
Wyatt Cenac
Hallie Haglund
J.R. Havlan
David Javerbaum
Elliott Kalan
Josh Lieb
Sam Means
Jo Miller
John Oliver
Daniel Radosh
Jason Ross
Jon Stewart
Nominated
Outstanding Writing for a Variety, Music or Comedy Special
The 63rd Annual Tony Awards_peliplat
The 63rd Annual Tony Awards
Dave Boone
Paul Greenberg
Winner
Wanda Sykes: I'ma Be Me_peliplat
Wanda Sykes: I'ma Be Me
Wanda Sykes
Nominated
The 82nd Annual Academy Awards_peliplat
The 82nd Annual Academy Awards
Jon Macks
Bruce Vilanch
Steve Martin
Beth Armogida
Dave Barry
David Feldman
Carol Leifer
Jeffrey Richman
Marc Shaiman
Colleen Werthmann
Scott Wittman
Nominated
Bill Maher... But I'm Not Wrong_peliplat
Bill Maher... But I'm Not Wrong
Bill Maher
Nominated
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts_peliplat
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts
George Stevens Jr.
Michael Stevens
Sara Lukinson
Lewis Friedman
Nominated
Year
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949